Jak zdjęcie stworzone przez AI wywołało panikę na rynkach S&P

Autor: Redakcja

Kiedy zobaczyć to za mało, aby uwierzyć…

Pod koniec 23 maja 2023 w godzinach przedpołudniowych (EDT) sfałszowane zdjęcie eksplozji w pobliżu Pentagonu szeroko rozprzestrzeniło się na mediach społecznościowych, powodując chwilowe spadki na giełdzie i być może stanowiąc pierwszy przypadek, w którym sztuczna inteligencja miała wpływ na ruch na rynku.

Zdjęcie fałszywej eksplozji pojawiło się po raz pierwszy na Facebooku, następnie rozprzestrzeniło się na Twitterze w tym rosyjskiej kontrolowanej przez państwo sieci RT i strony informacyjnej ZeroHedge (konto zweryfikowane).

Ekspertom szybko udało się zidentyfikować zdjęcie jako fałszywe, prawdopodobnie generowane przez AI, i rynki szybko się stabilizowały. Pentagon i Departament Policji w Arlington, zdementowały informacje o eksplozji. Jednak incydent ten ilustruje jedno z głównych obaw związanych z potrzebą regulacji AI: że technologia ta może być wykorzystywana do wywoływania paniki i rozpowszechniania dezinformacji, co może mieć potencjalnie katastrofalne skutki.

Sam Altman – dyrektor generalny OpenAI i dwóch najważniejszych współpracowników ostrzegli, że w ciągu dekady te systemy mogą osiągnąć “superinteligencję”. Rządy na całym świecie powinny rozważyć utworzenie regulatora, podobnego do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który może w razie konieczności ograniczać systemy, które przekraczają określony poziom zdolności.

Warto jednak zauważyć, że sztuczna inteligencja nie zawsze jest negatywna dla rynków. Inwestorzy podnoszą kapitalizację rynkową firm związanych z tą technologią, w tym Alphabet, Meta, Microsoft i producentem układów scalonych Nvidia. Jak podkreśla Morgan Stanley Wealth Management, siedem spółek odpowiedzialnych za 85% wzrostów w S&P 500 w tym roku, z czego sześć jest silnie związanych z A.I.

DARMOWY DOSTĘP DLA SUBSKRYBENTÓW NEWSLETTERA - wideo

Jak rozpoznać, że system jest dobry?

Szkolenia dla Traderów

Książki i Szkolenia Tradingowe w Forex Institute to najlepsze przetestowane praktyki na temat sukcesu w tradingu. Oparte o doświadczenie wybitnych traderów na Świecie, z którymi mieliśmy przyjemność pracować. Tu uczysz się od najlepszych.

5 Prostych Zasad Wyznaczania Trendów. Tutaj masz okazję poznać 5 zasad trendowych, które pozwolą Ci określić trend bez najmniejszych wątpliwości i wybierać wyłącznie najlepsze pozycje na rynkach. Sprawdź Szczegóły…

Top Investor 2.0. Celem kursu jest, abyś został Top Inwestorem z wiedzą i narzędziami najlepszych traderów! Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jak mogę osiągnąć i utrzymać trwałe rezultaty, które będę tylko powiększać? Sprawdź Szczegóły…

Mental Toughness I. To szkolenie poprzez naukę panowania nad stresem i emocjami dopadającymi Cię na rynku i po grze, pomoże Ci ustabilizować zyski, zmniejszyć straty, szybciej stabilnie zarabiać i chronić swój komfort psychiczny. Sprawdź Szczegóły…

➤ NOWE: Mental Toughness II. Zupełnie nowe, efekt kilkuletniej pracy, badań i rozmów. Będzie szczególnie użyteczne dla średnio i zaawansowanych traderów. Jeśli chcesz ustabilizować swój tradig, wskoczyć na wyższy poziom, podkręcić wyniki w pracy – to będzie materiał dla Ciebie. Sprawdź Szczegóły…