Nasz umysł pracuje w kilku podstawowych trybach.

Plan przygotowany na zimno jest racjonalny, przemyślany i sensowny. Jednak tuż przed wejściem pojawiają się silne emocje i nagle ten sam plan wydaje się słaby i nie dostosowany do rynku. Dlaczego tak jest?

  • Gdy myślimy racjonalnie w mózgu dominuje aktywność płatów czołowych.
  • Gdy pojawiają się emocje (strach), rolę ośrodka dominującego przejmuje amygdala.

Amygdala to ośrodek odpowiedzialny za reakcję na zagrożenie. Przygotowuje nasze ciało do walki lub  ucieczki. To bardzo silny mechanizm przetrwania i dziś działa tak samo jak tysiące lat memu. I jest nadal tak samo potrzebny. Dzięki temu nasza rasa przetrwała na planecie.

Ale gdy zaczyna działać amygdala (bo pojawiły się silne emocje, co nasze systemy obronne identyfikują jako zagrożenie) zmienia się nasze widzenie sytuacji: To dlatego tę samą sytuację widzimy i oceniamy inaczej.

Recepta jest następująca:

  1. Pierwsza sprawa to świadomość działania tego mechanizmu. On jest potężny ale można go zatrzymać a nawet zablokować, te metody poznają żołnierze jednostek specjalnych. Ale już sama świadomość może sprawić, ze się nie poddasz i będziesz starał wrócić do racjonalnego „trzeźwego” myślenia.
  2. Jeśli masz dobry pomysł i plan (zawsze zapisuj je, wystarczy prosta notatka, kilka zdań) – to po czasie wróć do sytuacji, która wcześniej Cię „zmroziła”. Czy rynek zachował się jak przypuszczałeś?

Czy Twój plan tradingowy był dobry?

Jeśli wiele razy rynek potwierdzi Twoje przypuszczenia (pomysł i plan), to znaczy, że całkiem dobrze sobie radzisz. Masz więc dodatkową motywację by popracować u siebie nad przełamaniem działania amygdali i działaniem pomimo niej.

Większość ludzi, z czasem oswaja się z „niebezpieczeństwem” i stres w takich sytuacjach maleje.

„Moje emocje są gdzieś w tle” – Joe Ross.

Przygotowujemy duże szkolenie dla zawodowych traderów na ten właśnie temat. Jeśli jesteś zainteresowany, daj znać: szkolenie[@]topinvestor.pl

DARMOWY DOSTĘP DLA SUBSKRYBENTÓW NEWSLETTERA - wideo

Jak rozpoznać, że system jest dobry?