Jak najszybciej nauczyć się systemu tradingowego: 3 kluczowe narzędzia.

Jak najszybciej nauczyć się systemu tradingowego?

Wyobraź sobie, że masz system i znasz go bardzo dobrze. Jest on prosty w zrozumieniu i stosowaniu. Sygnały są czytelne. Ich identyfikacja nie pozostawia wątpliwości. Dzięki temu trading staje się dla Ciebie coraz prostszy i coraz bardziej satysfakcjonujący.

Codziennie, gdy siadasz do tradingu masz pod ręką dokument, w którym masz krótko spisane kolejne kroki analiz, jakie wykonujesz na rynku przed zajęciem pozycji [ten dokument nazywamy „Analiza rynku”]. Na drugiej kartce masz spisane setupy, na jakie grasz [czyli dokument „Spis zagrań”].

Twoja aktywność rynkowa sprowadza się do zrobienia kilku prostych analiz, a potem ustawienia alertu i oczekiwania aż narysuje się jeden z setupów.

Jeśli miałbyś jakieś wątpliwości masz jeszcze do dyspozycji inny potężny dokument – szczegółowe opisy i analizy stu sygnałów, do których zawsze możesz sięgnąć w przypadku nawet niewielkich wątpliwości. [„Podręcznik systemu”].

Patrzysz na rynek z długiej perspektywy. Wiesz, że jeśli jeden, dwa lub nawet trzy wejścia nie zapłacą, to kolejne przyniosą zysk z nawiązką. Nie śpieszysz się, masz plan, który realizujesz bez pośpiechu. Patrząc na przyrastające konto zaczynasz sobie uświadamiać, że Twoje wcześniejsze marzenia były za skromne, będzie Cię stać na więcej.

Całkiem fajny opis Twojej możliwej przyszłości, prawda? To sprawmy, żeby stał się rzeczywistością!

Czego potrzebujesz, aby nauczyć się systemu tradingowego?

Opisałem powyżej trzy dokumenty: „Analiza rynku”, „Spis zagrań” oraz „Podręcznik systemu”.

Są one niezbędne, aby solidnie i w możliwie szybko nauczyć się systemu tradingowego. A potem, aby sprawnie działać na rynku, ograniczyć wahania i niepewność.

A oto najprostsza droga do wejścia w posiadanie takowych…

1) Jeśli masz szczęście – dostaniesz takie dokumenty od kogoś, kto uczy Cię systemu. Jednak jest to rzadkość. W większości przypadków nie będziesz ich miał z dwóch powodów:

– część sprzedawców nie uważa, że są potrzebne („wystarczy, że pokażę system”) i jest to OK, ich prawo;
– część sprzedawców systemów wie, że nie jest w stanie ich dostarczyć, bo albo ich systemy są oszustwem albo krótko działającą efemerydą. Wtedy taki dokument działałby przeciwko nim.

Bez podręcznika systemu jednak trudno osiągnąć jakikolwiek sukces, jest to praktycznie niemożliwe. W poprzedniej lekcji wspominałem, że mózg, aby zacząć samodzielnie rozpoznawać sygnały musi mieć określoną liczbę przykładów. Dotyczy to zarówno systemów wskaźnikowych jak i bez wskaźnikowych.

Dlatego dobrze będzie potraktować ich zdobycie lub przygotowanie, jako pierwszy cel na Twojej drodze tradera.

2) Możesz taki dokument spróbować przygotować samemu.

Plus tego rozwiązania jest taki, że wiele się przy tym nauczysz, a nie ma z tym wiele pracy. Drugi plus jest taki – że dzięki niemu znacznie szybciej nauczysz się systemu.

Jak nauczyć się systemu tradingowego

Aby nauczyć się systemu tradingowego na pewno pomoże Ci jasna świadomość Twojego celu.

Cel zawiera w sobie dwa elementy: co oraz dlaczego.

Pierwszy określa co ma być zrobione a drugi motywuje do działania. Naukę najlepszych narzędzi motywujących zaczniemy od lekcji ósmej. Dziś skupimy się na Twoim celu.

Po pierwsze jest nim zarabianie na rynkach i długofalowy sukces pozwalający na realizację Twoich marzeń i aspiracji. Wolność mieszkania, gdzie chcesz i robienie tego, na co masz ochotę, bez szefa, bez kogoś kto będzie Ci mówił co i kiedy masz robić.

Droga do tego wiedzie poprzez naukę systematycznego zarabiania na rynkach – przez wiele lat.

Bardzo ważnym krokiem do tego jest przekonanie siebie samego, że jesteś w stanie zarabiać systemem który masz. Aby dokonać tego jak najszybciej warto mieć kilka pomocnych narzędzi:

– Podręcznik Systemu – możesz go dostać do autora czy tradera systemowego albo przygotować go sam. Powinien zawierać kilkadziesiąt omówionych przykładów.

– Księga Analiz i Zagrań – zawierająca Twoje analizy historyczne, być może symulacje oraz potem zagrania. Jej okresowe przeglądanie ma Ci pomóc możliwie szybko nauczyć się realiów działania systemu. Przeglądaj zagrania minimum raz w tygodniu i analizuj je. Bardzo pomaga gdy są one wydrukowane i możesz nanosić notatki na marginesach.

– Ściąga – spisane na jednej stronie (góra dwóch) główne zasady systemu oraz typy wejść (jeśli jest kilka). Miej ją zawsze pod ręką w czasie tradingu.

Jest to fragment kursu “Top Investor“. Przy okazji powyższego zagadnienia omawiam tam również: jak przygotować (lub skąd wziąć) wspomniane dokumenty. Jak krok po kroku najszybciej (i skutecznie!) nauczyć się systemu. Jak znaleźć czas na naukę. Jaki jest najlepszy plan pracy. Jak nauczyć się podejmować decyzje.

PS. Sprawdź wszystkie nasze teksty. O tym, jak nauczyć się systemu tradingowego będziemy jeszcze pisać.

DARMOWY DOSTĘP DLA SUBSKRYBENTÓW NEWSLETTERA - wideo

Jak rozpoznać, że system jest dobry?

Szkolenia dla Traderów

Książki i Szkolenia Tradingowe w Forex Institute to najlepsze przetestowane praktyki na temat sukcesu w tradingu. Oparte o doświadczenie wybitnych traderów na Świecie, z którymi mieliśmy przyjemność pracować. Tu uczysz się od najlepszych.

5 Prostych Zasad Wyznaczania Trendów. Tutaj masz okazję poznać 5 zasad trendowych, które pozwolą Ci określić trend bez najmniejszych wątpliwości i wybierać wyłącznie najlepsze pozycje na rynkach. Sprawdź Szczegóły…

Top Investor 2.0. Celem kursu jest, abyś został Top Inwestorem z wiedzą i narzędziami najlepszych traderów! Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jak mogę osiągnąć i utrzymać trwałe rezultaty, które będę tylko powiększać? Sprawdź Szczegóły…

Mental Toughness I. To szkolenie poprzez naukę panowania nad stresem i emocjami dopadającymi Cię na rynku i po grze, pomoże Ci ustabilizować zyski, zmniejszyć straty, szybciej stabilnie zarabiać i chronić swój komfort psychiczny. Sprawdź Szczegóły…

➤ NOWE: Mental Toughness II. Zupełnie nowe, efekt kilkuletniej pracy, badań i rozmów. Będzie szczególnie użyteczne dla średnio i zaawansowanych traderów. Jeśli chcesz ustabilizować swój tradig, wskoczyć na wyższy poziom, podkręcić wyniki w pracy – to będzie materiał dla Ciebie. Sprawdź Szczegóły…