Category: Najlepsi Traderzy

6 powodów utraty dyscypliny w tradingu i rekomendacje rozwiązań

Dlaczego dyscyplina tradingowa słabnie lub w ogóle zanika i zdarza się, że z perspektywy widzimy, że zrobiliśmy wiele głupich rzeczy?

Zacznijmy od pewnego wyjaśnienia. Mówiąc o dyscyplinie będziemy mieli na myśli dwie sprawy.

Pierwsza to dyscyplina jako pojedynczy akt – akt siły woli. Druga to dyscyplina jako zdolność do wielokrotnego zastosowania siły woli co objawia się trzymaniem się określonego planu działania. Ta druga dyscyplina stanowi podstawę trzymania się systemu.

Mamy dwanaście podstawowych powodów, dla których nasza dyscyplina tradingowa słabnie. Dzisiaj podam połowę.

Brak celów i planów działania

Trading to złożone przedsięwzięcie, a różni traderzy mogą mieć różne perspektywy, strategie i podejścia do radzenia sobie z psychologicznymi wyzwaniami. Uczenie się z różnych źródeł pozwoli Ci uzyskać ekspozycję na różne punkty widzenia i powiększy możliwość dostosowania się do różnych warunków rynkowych.

Każdy trader posiada własny, unikalny zestaw uprzedzeń, przekonań i perspektyw (często podświadomych!). To może zabarwić interpretację zasad i ograniczyć skuteczność narzędzi.

Aby mówić o dyscyplinie jako o trzymaniu się planu najpierw musimy mieć plan. Inaczej nie mamy się czego „trzymać”. Tworzymy plan, gdy określimy jakiś cel i kroki, dzięki którym możemy go realnie osiągnąć.

W węższym rozumieniu mamy dyscyplinę jako umiejętność prawidłowego wykonania sygnału. I znów „przyczepię się” do terminów, jakie używamy. Co bowiem oznacza „prawidłowego wykonanie sygnału”? Otóż to jest trzymanie się zasad określonych dla wejścia, zarządzania pozycją i wyjścia. Dlatego nie mów o dyscyplinie, jeśli nie masz dobrze zrozumianych następujących spraw:

– jak wygląda sygnał z systemu,

– jak powinno wyglądać prawidłowe zarzadzanie pozycją,

– gdzie i według jakich zasad wychodzisz z rynku.

Podsumowując – nie mówimy o dyscyplinie, jeśli nie mamy planu oraz nie wiemy „do końca” jak wygląda któryś z trzech etapów zagrania. Dopóki tego nie wiemy nie mamy się czego „trzymać”.

Wiem, że się powtarzam, ale znów dwa dni temu trader (ponad pięć lat doświadczenia rynkowego), z którym rozmawiałem zadawał mi pytania o to czy właściwie zarządza pozycją, być może powinien inaczej.

Pytał mnie, który nie znam w ogóle jego systemu!

Jest to bardzo powszechne – traderzy używają systemów, których do końca nie rozumieją, nie czują.

Rekomendacja działania:

Przy okazji poradziłem mu, żeby porobił ze 100 zrzutów ekranu kompletnych wejść i je przeanalizował (żeby zobaczyć, co rynek może zrobić i przygotować strategie działania na każda ewentualność) a następnie by te strategie zarzadzania poćwiczył na demo lub symulatorze.

Dobry system i dobry trading plan są jak dwie szyny kolejowe, po których może jechać pociąg z dużym obciążeniem. Jeśli tych szyn nie ma albo są one słabe to wynik będzie kiepski.

Dobry, dobrze przećwiczony system plus trading plan jest podstawą, do której dodając dyscyplinę i ogólniej siłę wewnętrzną osiągniesz sukces.

Brak dyscypliny życiowej, odejście od ćwiczeń.

Nie ma dwóch „dyscyplin” – życiowej i tradingowej, ale jest jedna i jest nią umiejętność zastosowania siły woli.

Trader może mieć kłopoty z dyscypliną, jeśli jest w ogóle życiowo słabo zdyscyplinowany.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom poziom dyscypliny zacznie się powoli podnosić. Jednak, gdy przerwiesz – po pewnym czasie zacznie powoli opadać. Poziom dyscypliny opada, gdy przez dłuższy czas leniuchujemy np. w czasie wyjazdów wakacyjnych. Oczywiście wakacyjne lenistwo nie jest niczym złym, czasem jest to błogosławieństwo 🙂 Jednak warto też narzucić sobie jakieś minimalne zadania – typu przepłynięcie codziennie x metrów, poranny jogging, pompki, brzuszki etc. To pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu siły woli. Po powrocie z wakacji trzeba poświęcić chwilę by znów „wejść w tryby” i jest to też naturalne.

Doświadczeni traderzy w takiej sytuacji stosują np. zmniejszenie swojej normalnej stawki o połowę przez kilka pierwszych transakcji.

Złe samopoczucie, choroba

Podobnie jak lenistwo i wakacje może działać choroba, przeziębienie albo złe samopoczucie (np. kac). Stan ciała ma duży wpływ na stan umysłu, gdy np. mamy wysoką temperaturę zazwyczaj nie myślimy trzeźwo. Dotyczy to też stosowania siły woli, a więc i dyscypliny.

Rekomendacja

Unikamy sytuacji, gdy mamy usiąść do rynku a nie jesteśmy w formie. Można w przenośni powiedzieć, że płaci rynek, system oraz… nasz stan umysłu, więc unikamy sytuacji, gdy mamy z nim jakiś problem.

Overtrading

Overtrading występuje w dwóch głównych postaciach:

– tradingu zbyt wysoką stawką,

– wykonaniem zbyt wielu pozycji podczas pojedynczej sesji.

Pierwsza postać daje rozchwianie emocjonalne (samo wejście zbyt wysoką pozycją już jest naruszeniem dyscypliny) druga wywołuje zmęczenie a za nim utratę koncentracji.

Rekomendacja

Rekomendacja może być tylko jedna – unikamy takich sytuacji a samo ich wystąpienie traktujemy jako poważne ostrzeżenie i powód natychmiastowego odejścia od rynku, bo coś z nami jest nie w porządku.

Zmęczenie

Zmęczenie wcześniejsze np. pracą albo zmęczenie siedzeniem przez wiele godzin w oczekiwaniu na sygnał. Często nie ma to sensu, bo powiedzmy jeden przepuściliśmy a następny może być za godzinę lub dwie.

Rekomendacja

Nastaw budzik na 30 minut, nie więcej i połóż się, najlepiej do łóżka. Czasem jest tak, że wstaję po 12-15 minutach, mózg jest spokojny i wypoczęty, jakbym zaczynał dzień od nowa. Wypróbuj przy najbliższej okazji.

UWAGA: nie więcej jak 30 minut, bo jak się roześpimy to gorzej się czujemy i koncentracja jest gorsza.

Druga sprawa – skorzystaj z profesjonalnych rozwiązań i zastąp jasne ekrany ciemnymi z ciemnym tłem. Mniej rażą oczy i wolniej się zmęczysz.

Ćwiczenie ogniskowej oczu. Co godzinę poćwicz oczy – spójrz przez okno na jakiś daleki punkt na horyzoncie, potem przenieś wzrok na framugę okna, zrób tak 3-4 razy. Ćwiczenie przeciwdziała skumulowanemu zmęczeniu oczu z powodu stałego skupienia w bliskiej odległości.

Regularne przerwy. Podczas siedzenia przed platformą co godzinę rób sobie przerwy po około 10 minut. Nie siedź jednorazowo dłużej niż 3 godziny, większość ludzi po 3 godzinach ma kłopoty ze skupieniem uwagi. Jeśli chcesz posiedzieć więcej – zrób dwie sesje z dłuższą przerwą – ale wykorzystaj ją idąc na spacer, obiad.

W trakcie przerwy zmień typ bodźców – czyli odpada włączanie gry komputerowej albo oglądanie filmu, tak nie odpoczniesz. Przewietrz się, mózg potrzebuje tlenu. Zamiana platformy tradingowej na grę lub film i dalsze siedzenie przed komputerem to zły pomysł, najlepiej przewietrz się. Brak tlenu sprawia, że męczymy się szybciej, stąd konieczność wietrzenia pomieszczenia. „Papieros w przerwie” to pomyłka.

Wymuś obieg powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest niewielki wentylator wymuszający obieg powietrza w pomieszczeniu. Daje ruch powietrza, czyli oddycha nam się łatwiej i wolniej się męczymy. Można stosować przez cały rok, także zimą.

Utrata wiary w system

Utrata dyscypliny może być wywołana utratą wiary we własny system. Stąd tyle razy mówię o wszechstronnym przetestowaniu i wyczerpującej nauce systemu. Chodzi o to, aby mieć pewność systemu, siebie, swojego rozumienia rynku. Ta pewność przychodzi dzięki kompetencji – wszechstronnemu poznaniu i przećwiczeniu systemu.

Tu po raz kolejny chcę zwrócić uwagę na prostotę – im bardziej skomplikowany samochód masz tym trudniej będzie Ci go opanować. Niech więc będzie jak najprostszy.

Dodatkowe Materiały:

Top Investor - zestaw narzędzi dla traderów indywidualnych. Od systemu po psychologię. Sprawdź!

Wsparcie Polskiej Edukacji Tradingowej

Kawa i Ciacho:

Dlaczego nie ma sensu uczyć się psychologii tradingu tylko od traderów?

“Many times, when traders don’t follow their trading plans, it’s because those plans don’t truly fit who they are.”
– Brett Steenbarger

Spoiler: bo doświadczenie pojedynczego tradera, zazwyczaj jest ograniczone do… tylko do jego samego. Jakie jest prawdopodobieństwo, że akurat to doświadczenie będzie to pasować akurat do Ciebie?

Psychologia tradingu ma kluczową rolę w Twoim sukcesie na rynku. Obejmuje emocjonalne i mentalne aspekty (tzw. mental toughness), które wpływają na Twoje wyniki tradingowe. Choć szukanie wskazówek od doświadczonych traderów może być wartościowe to poleganie wyłącznie na doświadczeniu jednego tradera/mentora jest… bez sensu.

Poleganie na jednej perspektywie naraża Cię na stronniczość, brnięcie w ślepe uliczki i bardzo ograniczoną wiedzę – ograniczoną tylko do jednego “przypadku”, który pracował na bardzo ograniczonej ilości systemów, narzędzi i w bardzo konkretnych warunkach (praca, dom, bezpieczeństwo finansowe, rodzina, znajomi, zdrowie, problemy, klimat, tp itd).

Innymi słowy, doświadczenie jednej osoby nijak się ma do Twojego, które najpewniej będzie zupełnie inne!

Różnorodność perspektyw

Trading to złożone przedsięwzięcie, a różni traderzy mogą mieć różne perspektywy, strategie i podejścia do radzenia sobie z psychologicznymi wyzwaniami. Uczenie się z różnych źródeł pozwoli Ci uzyskać ekspozycję na różne punkty widzenia i powiększy możliwość dostosowania się do różnych warunków rynkowych.

Każdy trader posiada własny, unikalny zestaw uprzedzeń, przekonań i perspektyw (często podświadomych!). To może zabarwić interpretację zasad i ograniczyć skuteczność narzędzi.

Niepełne zrozumienie, brak wiedzy

Psychologia tradingu jest zwieloaspektową dyscypliną, obejmuje szeroki zakres koncepcji, technik i podejść. Perspektywa pojedynczego tradera (obojętnie jak bardzo jest szanowana) zapewnia jedynie częściowy obraz całości. A to może skutkować niepełnym zrozumieniem psychologii, utrudniając Ci rozwój skutecznego sposobu myślenia o tradingu. Bycie traderem (nawet z wynikami) nie sprawia, że jest się specem od psychologii. To zupełnie osobna działka.

Różnice indywidualne

Traderzy mają różne osobowości, tolerancję na ryzyko i profile psychologiczne. To, co działa dla jednego tradera, niekoniecznie musi działać dla innego. Poznając szerokie doświadczenia psychologii tradingu, możesz zidentyfikować podejścia, które rezonują z Twoim stylem i preferencjami. Poleganie na jednym źródle może nie zaspokoić Twoich indywidualnych potrzeb, potencjalnie prowadząc Cię do frustracji i braku postępów.

Zmiana dynamiki rynku

Rynki finansowe są dynamiczne i podlegają ciągłym zmianom. Uczenie się od jednego tradera może zapewnić wgląd w jego doświadczenia i strategie, ale może nie przygotować Cię na ewoluujący charakter rynków.

Ewolucja psychologii tradingu

Psychologia tradingu stale się rozwija. Uczenie się z jednego źródła może dostarczać wiedzy opartej na określonym czasie i kontekście, pomijając nowsze rzeczy. Trzeba w tym siedzieć, aby być na bierząco. Trader zwykle jest zajęty… tradingiem.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie chodzi o to, żebyś przestał kontaktować się z innymi traderami. Nie! Można w ten sposób wymienić się fajnymi spostrzeżeniami o rynku i doświadczeniem. Chodzi o to, żebyś pamiętaj przy tym, że ograniczanie się tylko do jednego źródła może być szkodliwe dla Twojego rozwoju, jako tradera.

Jak to się robi w najlepszych funduszach na świecie?

Buduje się działy typu trading performacne, gdzie zatrudnia się specjalistów m.in. od psychologii tradingu. Zwykle są to osoby z wiedzą psychologiczną i/lub psychiatryczną. Tylko czasem są oni również traderami.

Dlaczego tak?

Bo takie osoby mają wszechstronną wiedzę o problemach psychologicznych, potrzebach tradingowych i możliwych rozwiązaniach. Są w stanie zanalizować i zrozumieć sytuację, i dobrać możliwe najlepsze narzędzia do poradzenia sobie. Z ogromnej puli, jaką mają.

Innymi słowy:

Trader - prywatne pojedyncze doświadczenie
Specjalista psychologii tradingu (np. TPC) - zgłębiona wiedza psychologiczna oparta o wszechstronne doświadczenia wielu traderów (często setek traderów)

Od kogo zatem warto się uczyć, gdzie szukać narzędzi?

Dr Dariusz Świerk: Kogo mogę polecić? Są 3 nazwiska:

  1. Brett Steenbarger – psychiatra i TPC (trading performance coach). Przestudiowałem chyba wszystko, do czego udało mi się dotrzeć – fantastyczne doświadczenia i wiedza. No i jest posiadany przez kilka kotów, a to o czymś mówi! (sprawdzam, czy czytasz uważnie 🙂
  2. Ari Kiev – psychiatra i TPC.
  3. Last but not least – polecam siebie samego… 🙂

Pierwszy pracuje tylko z traderami funduszowymi. Drugi, niestety już nie żyje, ale książki nadal są w sprzedaży (na pewno po angielsku). Z kolei u mnie znajdziesz możliwie najlepsze narzędzia i metody do samodzielnego zastosowania. W dodatku po polsku. Na moment pisania tekstu, osobiście pracuję tylko z traderami zawodowymi.

Wszystko inne uważam, że jest mało wartościowe, zazwyczaj banalne, a często bywa szkodliwe (za często).

PS. Przy następnej okazji dam Ci znać, jakie umiejętności trzeba wypracować.

Dodatkowe Materiały:

Top Investor - zestaw narzędzi dla traderów indywidualnych. Od systemu po psychologię. Sprawdź!

Wsparcie Polskiej Edukacji Tradingowej

Kawa i Ciacho:

Psychologia Tradingu Case: Bruce Kovner

Bruce Kovner - Od bliskiego bankructwa do miliardera

Majątek netto wg Forbes: 7,7 miliarda USD (2023)

B

ruce Kovner to legenda świata tradingu, który założył jden z najbardziej udanych funduszy hedgingowych w historii. Z biegiem czasu Caxton stał się jednym z największych i odnoszących największe sukcesy makrofunduszy hedgingowych, posiadającym aktywa o wartości 12 miliardów dolarów i średnią roczną stopę zwrotu netto na poziomie ponad 21%.

Jednak droga Kovnera do sukcesu nie była wolna od przeciwności losu.

W początkowych latach swojej kariery tradingowej, Kovner doświadczył znaczących strat i był bliski bankructwa. Zrozumiał, że jego emocjonalne reakcje na ruchy rynkowe sprawiały, że podejmował impulsywne i źle przemyślane decyzje.

Rozpoznał znaczenie opanowania psychologii tradingu, aby stać się udanym traderem. Pracował nad kontrolą emocji, rozwijaniem dyscypliny i utrzymaniem racjonalnego podejścia wobec trudności na rynkach.

Przełom. Dzięki poświęceniu i rygorystycznemu samodoskonaleniu, Kovner przekształcił się w tradera o dużym samozaparciu i odporności emocjonalnej. Przypisuje swój ostateczny sukces jako miliarder traderowi swojej umiejętności efektywnego zarządzania aspektami psychologicznymi tradingu.

“My experience with novice traders is that they trade three to five times too big. They are taking 5 to 10 percent risks on a trade when they should be taking 1 to 2 percent risks. The emotional burden of trading is substantial; on any given day, I could lose millions of dollars. If you personalize these losses, you can’t trade.”
– Bruce Kovner

Wsparcie Polskiej Edukacji Tradingowej

Kawa i Ciacho:

Emocjonalny rollercoaster w tradingu. A Ty, na którym etapie jesteś?

“The game of speculation is the most uniformly fascinating game in the world. But it is not a game for the stupid, the mentally lazy, the person of inferior emotional balance, or the get-rich-quick adventurer. They will die poor.”
– Jesse Livermore

R

ozważmy inwestora o imieniu Janek, który zaczął trading na Forex z dużymi nadziejami na znaczące zyski. Janek miał solidne zrozumienie analizy technicznej i fundamentalnej, a na papierze opracował zyskowną strategię handlową i system. Nie był on jednak przygotowany na psychologiczne wyzwania, jakie niesie ze sobą giełda…

Faza 1: Nadmierna pewność siebie i początkowe sukcesy

Na początku Janek zrealizował kilka transakcji, które okazały się bardzo zyskowne. Ten początkowy sukces zwiększył jego pewność siebie do najwyższego poziomu. Zaczął zajmować większe pozycje, myśląc, że ma naturalny talent do handlu na rynku Forex. Jego nadmierna pewność siebie doprowadziła do impulsywnych decyzji i podejmowania nadmiernego ryzyka.

Faza 2: Kontrola rzeczywistości

Ponieważ forex może być bardzo zmienny, Janek wkrótce zaliczył serię strat. Stał się niespokojny i zestresowany, zaczął działać chaotycznie i w pośpiesznie. Otwierał coraz bardziej ryzykowne transakcje, chiał się odegrać. Straty goniły straty. Jego stan emocjonalny pogarszał się, wpływając życie osobiste i zawodowe.

Faza 3: Poszukiwanie pomocy i edukacji

Po znaczących stratach i emocjonalnym zamieszaniu Janek zdał sobie sprawę, że potrzebuje pomocy. Naturalne było, że zaczął od zmiany systemu na inny, potem kolejny i jeszcze jeden, i… Nadal bez lepszych wyników, skierował się w kierunku psychologii tradingu. Nauczył się o typowych pułapkach emocjonalnych, takich jak strach, chciwość, trading z zemsty “na odegranie”, brak dyscypliny, czy słaba odporność psychiczna. Szukał również wsparcia u mentorów. Dowiedział się, że najlepiej zarabiajacy traderzy 90% wysiłków kładą na psychologię. Podobnie w najbogatszych funduszach tradingowych – wydają ogromne pieniądze na działy psychologiczne i programy wspierajace dla traderów. Szukał wiedzy, jak oni to robią.

Faza 4: Rozwijanie odporności emocjonalnej

Janek stopniowo zaczął wdrażać strategie budowania mental toughness i zarządzania swoimi emocjami. Nauczył się akceptować straty, jako część handlu, trzymać się planu handlowego, poza emocjonalnie zarządzać ryzykiem i kapitałem, i unikać podejmowania impulsywnych decyzji. Ćwiczył również uważność i techniki relaksacyjne, aby zmniejszyć stres podczas tradingu.

Faza 5: Konsekwencja i długoterminowy sukces

Z biegiem czasu siła psychiczna Janka uległa znacznej poprawie. Nie kierował się już emocjonalnymi wzlotami i upadkami. Zbudował dyscyplinę i nauczył się ją utrzymywać, zaczął skutecznie zarządzać ryzykiem i kapitałem. W rezultacie jego wyniki ustabilizowały się i zaczął osiągać stałe zyski, sukcesywnie budując coraz większy kapitał.

To typowa ścieżka tradera, odzwierciedla typowe wyzwania i doświadczenia, które wielu traderów napotyka w swoim “tradingowym życiu”. Niestety w większości przypadków nie kończy się to tak pozytywine. Traderzy nie potrafią (nie chcą) przeskoczyć z 3 do 4. Podczas, gdy to opanowanie swojej psychiki jest często kluczem do długoterminowego sukcesu na rynku forex. A Ty, lubisz tracić, czy zarabiać?

“Tak, jak zawodowi sportowcy pracują nad ciałem i psychiką, traderzy powinni zacząć poznawać swoje silne i słabe strony i stworzyć dla siebie coś w rodzaju mentalnej sali gimnastycznej, bądź siłowni. Chodzi o to by być lepszym technicznie i silniejszym psychicznie. Jeśli miałbym wskazać kilka cech psychiki najlepszych traderów to byłaby to umiejętność skupienia w sytuacjach chaosu i zmienności, umiejętność trzymania się planu pomimo wszystko, umiejętność zarządzania swoimi reakcjami na silnie stresujące sytuacje (jak siły specjalne). Jednym zdaniem… Aktualnie traderzy stoją przed prostym wyborem: albo wzmocnią psychikę i zwiększą swoją przewagą rynkową albo wielu z nich czekają straty i porzucenie zawodu.” – dr Dariusz Świerk

Pobierz Dodatkowe Materiały:

ZA DARMO I BEZ REJESTRACJI!

Jest to wiedza pochodząca od 5% najlepszych traderów na świecie. Korzystaj!

Win or lose, everybody gets what they want out of the market. Some people seem to like to lose, so they win by losing money.
Ed Seykota

Wsparcie Polskiej Edukacji Tradingowej

Kawa i Ciacho:

Magazyn dla Traderów: New City Trader

New City Trader - Darmowy Magazyn Dla Traderów

New City Trader to nowy magazyn dla traderów, zarządzających portfelami i funduszami hedgingowymi, właścicieli funduszy.

Tradycyjny handel i inwestowanie staje na głowie. Traderzy narzekają na duże zmiany, w których coraz trudniej się odnaleźć. AI, dane alternatywne, automaty, systemy hybrydowe…

W tym magazynie chcemy pomóc Ci zrozumieć to ‘nowe’, które nadchodzi. Chcemy wskazać, co będzie odbierało pieniądze traderom i funduszom. A z drugiej strony, co może przynieść nowe zyski.

Mgazyn Dla Traderów - Teraz ZA Darmo!

Pobierz Najnowszy Numer New City Trader!

Jak zostać zyskownym traderem na Forex?

Autor: Redakcja 

Handel na Forex może być zyskownym sposobem na zarabianie pieniędzy, ale musisz pamiętać, że jest to ryzykowna profesja. Aby odnieść sukces, musisz mieć solidne zrozumienie rynku, a także mental taughness (bo bez tego nie utrzymasz dyscypliny) i umiejętności zarządzania ryzykiem, aby podejmować rozsądne decyzje handlowe, a nie poddawać się emocjom.

Kilka wskazówek dla początkujących, jak stać się zyskownym traderem na Forex

Zrób rozeznanie. Przed wejściem w trading dowiedz się jak najwięcej o rynku. Silne zrozumienie rynku forex jest niezbędne. Obejmuje to zrozumienie podstawowych pojęć, analizy technicznej i fundamentalnej, strategii handlowych i zarządzania ryzykiem.

Doświadczenie. Zdobywanie doświadczenia na rynku forex jest ważne. Poznanie różnych warunków rynkowych, obserwowanie trendów i analizowanie sygnałów handlowych pomoże ci doskonalić swoje umiejętności i podejmować lepsze decyzje handlowe. Zacznij od konta demo. Jest to świetny sposób na zdobycie doświadczenia bez ryzykowania prawdziwych pieniędzy. Możesz użyć takiego konta, aby przećwiczyć różne strategie handlowe i poznać rynek, nie tracąc pieniędzy, gdy jeszcze nic nie potrafisz.

Opracuj plan tradingowy. Na początku pomoże ci to zachować dyscyplinę i uniknąć podejmowania emocjonalnych decyzji handlowych. Twój plan powinien obejmować tolerancję na ryzyko, cele tradingowe i strategię itd.

Zacznij od małych kwot. Nie ryzykuj więcej niż możesz stracić! Pomoże Ci to zminimalizować straty w przypadku błędu.

Nie trade’uj pod wpływem emocji! Emocje mogą zaciemniać osąd i prowadzić do złych decyzji. Bądź cierpliwy. Osiągnięcie sukcesu w tradingu wymaga czasu. Nie oczekuj szybkiego wzbogacenia się. Trading to zawód, a nie weekendowa rozrywka. Skup się na doskonaleniu swoich umiejętności.

Psychologia tradingu, mental taughness i dyscyplina. Zyskowny inwestor na rynku Forex musi być zdyscyplinowany i trzymać się swojego planu handlowego. Oznacza to konsekwentne stosowanie ustalonych zasad, zarządzanie ryzykiem i kontrolowanie emocji. Handel na Forex może być wymagającym psychicznie zajęciem. Ważne jest, aby mieć odporność psychiczną, aby pozostać skupionym i zdyscyplinowanym, nawet gdy rynek jest niestabilny. Kontrolowanie swoich emocji jest ważne dla osiągnięcia sukcesu w handlu na rynku Forex. Obejmuje to unikanie chciwości, strachu i niecierpliwości.

Skuteczne zarządzanie ryzykiem jest kluczem. Obejmuje to ustawianie stop lossów (!), mądre ustawianie pozycji i korzystanie z proporcjonalnego kapitału.

Ucz się na błędach. Każdy popełnia błędy. Ważne jest, aby uczyć się na błędach i nie popełniać tego samego błędu dwa razy. Pomoże Ci w tym dziennik tradera – absolutnie niezbędny element zyskownego tradingu!

Szczęście, bo nawet jeśli masz wszystkie inne czynniki na swoim miejscu, nadal będziesz potrzebował trochę szczęścia, aby odnieść tu sukces.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz na dobrej drodze do zostania zyskownym traderem nie tylko na forex. Bycie zyskownym inwestorem nie jest łatwe, ale jest możliwe mjąc odpowiednie predyspozycje i dzięki ciężkiej pracy.

Wsparcie Polskiej Edukacji Tradingowej

Kawa i Ciacho:

DARMOWY DOSTĘP DLA SUBSKRYBENTÓW NEWSLETTERA - wideo

Jak rozpoznać, że system jest dobry?

Wideo: Dyscyplina NIE JEST Najważniejsza w Tradingu

Coś DUŻEGO i NOWEGO

Dzisiaj obiecane drugie wideo, ale zanim podam Ci link, przeczytaj tekst niżej, bo jest BARDZO ważny dla dyscypliny w tradingu. Praktycznie wszyscy eksperci zgadzają się, że dyscyplina jest najważniejszą cechą tradera. Wszyscy, za wyjątkiem mnie.

Bliższe przyjrzenie się tej popularnej opinii pokazało, że jest błędna. Istnieje cecha znacznie ważniejsza niż dyscyplina i jest ona szczególnie widoczna u najlepszych traderów.

Na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste, że dyscyplina jest najważniejsza w tradingu, bo bez niej nie będzie wyników. Trader musi być zdyscyplinowany, musi umieć poprawnie i na czas wykonywać wejścia i wyjścia. Zapytaj każdego eksperta i każdego tradera o to, jaka cecha jest najważniejsza w tradingu, a 95% z nich odpowie ci, że dyscyplina.

Logicznie myśląc wzmocnienie dyscypliny powinno prowadzić do lepszych i stabilniejszy wyników. Znalazłem ćwiczenia, które w tym pomagają. Wielu traderów zaczęło je stosować, ale efekty były słabsze niż oczekiwałem. Co gorsza, bywało, że dyscyplina po prostu znikała! Pomimo odpowiedniego wysiłku i ćwiczeń. Nie rozumieliśmy dlaczego tak się dzieje.

Pod wpływem presji rynku dyscyplina rozpadała się, jak domek z kart. Wzmocnianie jej często nie przynosiło żadnej poprawy. Powoli zaczęliśmy rozumieć, że trzeba szukać dalej, głębiej, że jest coś więcej.

Konsulting nauczył mnie jednego: jeśli chcesz coś zrozumieć – zbadaj najlepszych. Dowiedz się, czym różnią się od przeciętnych i co składa się na ich sukces. A gdy się to wie – można zacząć uczyć innych.

Sprawdziłem i był to ogromny krok naprzód.

Okazało się, że najlepsi traderzy są inni. Że mają coś lepszego, większego niż tylko dyscyplina. I tego chcę Ciebie nauczyć. Zaczynamy od obiecanego wideo:

DARMOWY DOSTĘP DLA SUBSKRYBENTÓW NEWSLETTERA - wideo

Jak rozpoznać, że system jest dobry?

Szkolenia dla Traderów

Książki i Szkolenia Tradingowe w Forex Institute to najlepsze przetestowane praktyki na temat sukcesu w tradingu. Oparte o doświadczenie wybitnych traderów na Świecie, z którymi mieliśmy przyjemność pracować. Tu uczysz się od najlepszych.

5 Prostych Zasad Wyznaczania Trendów. Tutaj masz okazję poznać 5 zasad trendowych, które pozwolą Ci określić trend bez najmniejszych wątpliwości i wybierać wyłącznie najlepsze pozycje na rynkach. Sprawdź Szczegóły…

Top Investor 2.0. Celem kursu jest, abyś został Top Inwestorem z wiedzą i narzędziami najlepszych traderów! Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jak mogę osiągnąć i utrzymać trwałe rezultaty, które będę tylko powiększać? Sprawdź Szczegóły…

Mental Toughness I. To szkolenie poprzez naukę panowania nad stresem i emocjami dopadającymi Cię na rynku i po grze, pomoże Ci ustabilizować zyski, zmniejszyć straty, szybciej stabilnie zarabiać i chronić swój komfort psychiczny. Sprawdź Szczegóły…

➤ NOWE: Mental Toughness II. Zupełnie nowe, efekt kilkuletniej pracy, badań i rozmów. Będzie szczególnie użyteczne dla średnio i zaawansowanych traderów. Jeśli chcesz ustabilizować swój tradig, wskoczyć na wyższy poziom, podkręcić wyniki w pracy – to będzie materiał dla Ciebie. Sprawdź Szczegóły…

[PDF] 6 Najgroźniejszych Problemów w Tradingu

Czy TO zmiecie Cię z planszy?

Podsyłam obiecany materiał do ostatniego wideo. PDF znajdziesz tutaj: https://forexinstitute.pl/6-najgrozniejszych-problemow-w-tradingu

A jeśli nie widziałeś wideo to jest tutaj: https://bit.ly/3nMhTHt

Nie odkładaj, bo dostęp będzie zamknięty niedługo.

Są to zupełnie nowe rzeczy, których wcześniej nie publikowałem. To efekt ostatnich badań nad traderami funduszowymi (obecnie najlepsi). Mają dostęp do najlepszej wiedzy, narzędzi i dużych pieniędzy. Jednocześnie ich psychika jest ogromnie obciążona ALE radzą sobie, bo wiedzą jak.

No właśnie, JAK?

W badaniu znalazłem 6 problemów, które mogą najbardziej zagrozić Twojej zyskowności. Dla różnych osób ich natężenie będzie różne, ale na pewno będzie narastało. Nie mam żadnych wątpliwości. PRĘDZEJ niż później dotknie też Ciebie i będziesz musiał to rozwiązać.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego to czy tamto nie działa, tu może być odpowiedź.

Nie konkurujesz już tylko z innymi inwestorami. Przeciwko sobie masz zespoły złożone z technologii (AI), traderów, naukowców i programistów – badają i ulepszają każdy element procesu inwestycyjnego. Nowe modele inwestowania odbierają pieniądze traderom i ten trend będzie narastał.

Aktualnie stoisz przed prostym wyborem…
Albo wzmocnisz psychikę i zwiększysz swoją przewagę rynkową albo czekają Cię straty i porzucenie zawodu.

Jaki masz plan, by utrzymać się na rynku? Czy zdążysz?

Pobierz całość tutaj: https://forexinstitute.pl/6-najgrozniejszych-problemow-w-tradingu/

Wsparcie Polskiej Edukacji Tradingowej

Kawa i Ciacho:

DARMOWY DOSTĘP DLA SUBSKRYBENTÓW NEWSLETTERA - wideo

Jak rozpoznać, że system jest dobry?

Wnioski z 50 lat doświadczenia w tradingu: kluczowe umiejętności i osiągnięcia

Najlepsi traderzy, jakich poznałem jako swoje główne osiągnięcie wskazywali przetrwanie na rynku. Studiując ich życiorysy możesz odnieść jedną konkretną korzyść: wzmocnisz swoją zdolność do adaptacji.

[eBook] Forex dla Początkujących: Jak Zacząć na Forex Mądrze

Jesteś początkujący na Forex? Nie wiesz od czego zacząć, a ilość zagadnień wydaje się nie do ogarnięcia. Szukasz zatem prostego i zarazem bardzo konkretnego przewodnika?
Właśnie go znalazłeś.