Już jest NOWY numer magazynu New City Trader!

Jednym z najważniejszych wyzwań dla traderów i funduszy jest utrata przewagi. W obiecanym artykule „Najniżej wiszący owoc 2” opisuję jak myśleć o utrzymaniu i rozbudowie przewagi w niewielkim funduszu. To w tej chwili jeden z najgorętszych tematów w tradingu detalicznym i funduszowym. Bierze się z konieczności, traderzy coraz częściej zauważają, że ich systemy przestają działać, nie działają jak kiedyś, nie ma płynności (to znaczy wejście w pozycję wywołuje silne ruchy przeciwne). Rozwiązaniem tego problemu jest strategia stosowana przez największe i najbogatsze fundusze: budowa przewagi wzdłuż całego procesu inwestycyjnego. Napiszę o tym więcej w przyszłości, bo automatyzacja tradingu i zwiększone użycie narzędzi AI będzie jeszcze powiększało ten problem.

Na marginesie dodam tylko, że jakby niepostrzeżenie zmienił się model zyskownego funduszu i traderom detalicznym przybyła potężna konkurencja. Fundusz, który stosuje nowe rozwiązania w ubiegłym roku zarobił 16 miliardów dolarów na ciężkim rynku, gdy 20 najbardziej zyskownych funduszy zarobiło 22 miliardy. To nie pomyłka, jeden fundusz z dwudziestu (Citadel) zarobił ponad 72% tego co zarobiło 20 najlepszych. Artykuł o tym przygotuję wkrótce, to jest coś co zostanie z nami na dłużej.

Po sukcesie modelu Citadel cała branża inwestycyjna zacznie go naśladować. W ciągu czterech – pięciu lat nowy model może pojawić się w 40 -50% funduszy. Ten model wygrywa wyścig o gotówkę klientów. Daje stabilne, duże zyski przy mniejszym ryzyku. Nowe zespoły mają lepsze strategie, pełniejszy obraz rynku, potrafią szybciej znaleźć i wykorzystać do maksimum najlepsze sygnały. W efekcie dla pozostałych graczy rynkowych zostaje niewiele płynności do wykorzystania.

Najgorętszym tematem na świecie jest aktualnie ChatGPT. Zrobiłem z nim wywiad na temat w jaki sposób możemy go wykorzystać w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. To pierwsze ogólnodostępne AI, z którym można prowadzić konwersacje. Prawdziwy przełom, na miarę poprzednich trzech rewolucji przemysłowych.

 

Dziś, nie do końca jeszcze mamy świadomość, jak bardzo ten wynalazek zmieni nas, biznes, finanse, nasze społeczeństwa i państwa. AI przejdzie przez kilka faz rozwoju (będzie o tym dużo w przyszłych magazynach): pierwsza faza to AI, jako narzędzie (obecna), druga to AI jako współpracownik. W duchu tego drugiego podejścia jest zrobiony wywiad, zaczynajmy się przyzwyczajać.

ChatGPT pojawił się trochę z zaskoczenia. Nie sądziłem że nadejdzie tak szybko. Zachęcam do zabawy nim, nie na co dzień ma się do czynienia z zabawką za dziesięć miliardów dolarów.

W niecałą godzinę udzielił mi wywiadu na blisko 30 stron (nie wszystkie weszły do magazynu, całość jest w osobnym dodatku).

Z Chat-em jest też związany kolejny artykuł „ChatGPT: W USA zaczyna się nowa gorączka złota i Polacy mogą z niej skorzystać”. Opisuję w niej historię tego, jak zupełnym przypadkiem wziąłem udział w konkursie na projekt amerykańskiej agencji DARPA.

Konsekwencje tego co obecnie dzieje się w USA są potężne: zmienią sposób w jaki będziemy się uczyć, kształcić i dokształcać do nowej pracy. Sam projekt to budowa zupełnie nowego serwisu szkolenia pracowników przy wykorzystaniu narzędzi AI. To coś, co aktualnie powstaje i o czym będzie głośno za kilka lat. Miałem unikalną możliwość towarzyszyć pomysłowi i projektowi od samego początku.

– dr Dariusz Świerk, Naczelny

Pobierz najnowszy numer za darmo! Pobierz TUTAJ!

Szkolenia dla Traderów

Książki i Szkolenia Tradingowe w Forex Institute to najlepsze przetestowane praktyki na temat sukcesu w tradingu. Oparte o doświadczenie wybitnych traderów na Świecie, z którymi mieliśmy przyjemność pracować. Tu uczysz się od najlepszych.

5 Prostych Zasad Wyznaczania Trendów. Tutaj masz okazję poznać 5 zasad trendowych, które pozwolą Ci określić trend bez najmniejszych wątpliwości i wybierać wyłącznie najlepsze pozycje na rynkach. Sprawdź Szczegóły…

Top Investor 2.0. Celem kursu jest, abyś został Top Inwestorem z wiedzą i narzędziami najlepszych traderów! Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jak mogę osiągnąć i utrzymać trwałe rezultaty, które będę tylko powiększać? Sprawdź Szczegóły…

Mental Toughness I. To szkolenie poprzez naukę panowania nad stresem i emocjami dopadającymi Cię na rynku i po grze, pomoże Ci ustabilizować zyski, zmniejszyć straty, szybciej stabilnie zarabiać i chronić swój komfort psychiczny. Sprawdź Szczegóły…

➤ NOWE: Mental Toughness II. Zupełnie nowe, efekt kilkuletniej pracy, badań i rozmów. Będzie szczególnie użyteczne dla średnio i zaawansowanych traderów. Jeśli chcesz ustabilizować swój tradig, wskoczyć na wyższy poziom, podkręcić wyniki w pracy – to będzie materiał dla Ciebie. Sprawdź Szczegóły…