Skalping w praktyce - co musisz wiedzieć.
Skalping zyskuje coraz większa popularność. Z dobrego powodu – od strony technicznej jest jedną z najszybszych metod budowy kapitału...
Dobry skalping na rynkach to najszybsza forma budowania kapitału

Skalping jako technika gry zyskuje coraz większa popularność. Z dobrego powodu – od strony technicznej jest jedną z najszybszych metod budowy kapitału.

Częstotliwość sygnałów (co dnia, czasem kilka dziennie) sprawia że traderzy są w stanie dość szybko się nauczyć technik skalpingu i dość szybko zarabiać (aczkolwiek nie spotkałem nikogo kto byłby w stanie systematycznie zarabiać w mniej niż około sześć miesięcy).

Kolejna mocna cecha skalpingu to niewielki stop loss i niewielki take profit. Dla przykładu SL może być równy 4 pipsy (razem ze spreadem) a TP równe 12 pips. Mamy tutaj stosunek zysku do ryzyka dokładnie trzy do jednego. Co w tym ciekawego?

To taki sam stosunek zysku do ryzyka jaki osiąga swing trader mając zlecenie, gdy SL jest równy 100 pips a TP równe 300. Tyle, że skalper może mieć taki wynik po kilkunastu minutach a swing trader po kilku dniach.

3 główne siły skalpingu

Z krótkim czasem wejścia wiążą się trzy główne siły skalpingu: szybkość budowy kapitału, krótki czas obciążenia psychicznego oraz możliwość szybkiej nauki Kilka, kilkanaście pozycji dziennie daje możliwość szybkiej budowy kapitału, są skalperzy którzy potrafią zrobić nawet kilkadziesiąt pozycji dziennie.

Każda pozycja wiąże się z obciążeniem psychicznym – w skalpingu jest obciążenie, natomiast trwa krótko, kilka, kilkanaście minut, w porównaniu z długimi pozycjami jest to plus.

Szybka nauka – traderzy uczą się techniki i rynków w praktyce, zdobywają doświadczenie zawierając pozycje na rynkach. W ciągu kilku dni skalper jest w stanie zrobić kilkanaście pozycji, tyle co swing trader w ciągu kilku miesięcy.

Czwartą silną stroną jest fakt, że skuteczni skalperzy zaczynali z niewielkimi kapitałami i skutecznie je pomnażali, sto czy kilkaset dolarów było w ich przypadkach przepustką do dużych pieniędzy, czasem fortun.

Podsumowując plusy: szybka budowa kapitału, szybka nauka (w porównaniu z innymi).

Minusy: obciążenie psychiczne i brak dyscypliny traderów. Tak wiem, brak dyscypliny to nie jest cechą systemu a tradera, jednak ta forma tradingu wymaga szczególnego zdyscyplinowania i umiejętności podejmowania szybkich decyzji.

Większość przypadków traderów, którzy mieli kłopoty z systemami skalpingowymi wynikała z braku zdyscyplinowania – wyrażającego się brakiem trzymania się systemu. Traderzy albo są znudzeni oczekiwaniem na sygnał albo nie potrafią się powstrzymać od „wejścia bo rynek się poruszył” – jeśli ktoś potrafi wyeliminować te dwie sprawy to ma szanse na sukces w skalpingu.

Systemy skalpingowe

Można by wiele napisać. Miałem przyjemność pracować z kilkoma wybitnymi traderami – skalperami, którzy osiągnęli znakomite wyniki. Część dokładnych informacji na temat systemów, jakimi grali znajdziesz w wywiadach poniżej (zapisz się, prześlemy).

Część jeszcze czeka na publikacje ponieważ jest w formie zrzutów ekranów, komentarzy i notatek jakie robiłem podczas naszych spotkań. Wyślemy, gdy tylko będą gotowe.

W wywiadach starałem się dowiedzieć, jak najwięcej o samych systemach od ich autorów, a w wywiadach z uczniami – jakie elementy najlepiej się sprawdziły w ich przypadku, z czym mieli problemy i jak je rozwiązali. Zapraszam.

Zapisz się po wywiady z traderami skalpingowymi:

Related posts