Zwątpienie i skakanie po systemach
[Podcast] Jak poradzić sobie ze zwątpieniem w system i skakaniem po systemach?

Jeden z podcastów, w których odpowiadam na Wasze pytania, opowiadam o “sekretach” sukcesu najlepszych traderów na Świecie, z którymi miałem przyjemności rozmawiać, pracować. Powyżej wersja YouTube. Poniżej  wersja tekstowa, wzbogacona.

tt

“Po serii strat pojawia się zwątpienie w system i jego zmiana. Po czym, sytuacja się powtarza. I tak w kółko”

Starty powodują zniechęcenie i poszukiwanie kolejnego “pewnego” systemu. Przy czym taki nieistnieje :) Nie ma na rynku sytuacji pewności. Wchodzimy na rynek i wszystko jest w rękach rynku. Tego nie zmienimy. W Top Investorze uczę, jak przyzwyczaić się do uczucia niepewności, jest na to specjalne ćwiczenie. Trading to zarządzanie niepewnością, zarządzanie ryzykiem. System tego nie załatwia, zawsze wystawia się pieniądze na ryzyko, nigdy nie wiesz, co będzie za chwilę na wykresie.

Hasła typu “nauczysz się zarabiać w weekend” to marketing służący sprowadzeniu Was na rynek i odebraniu pieniędzy.

To, co możesz zrobić, to bardzo dobrze przygotować się do tradingu: analiza przed sygnałem, wiedzy jak wygląda sygnał, SL+TP (zawsze musza być!), zarządzanie pozycją, wyjście. Dobrą zasadą jest, że jeśli rynek nie spełnia założeń (przewidywanego scenariusza) to wychodzi się z pozycji. Coś jest nie tak, nie ma sensu czekać “a bo może jeszcze pójdzie”. Szkoda psychiki, zamykasz i czekasz na następny sygnał. Musisz mieć bardzo czytelne zasady zarządzania i wyjścia. Wejść każdy potrafi :) Musisz wiedzieć, co robić, gdy na rynku wydarzą się (lub nie) określone sytuacje, musisz wiedzieć dokładnie, kiedy wyjść.

Im więcej czasu poświęcisz na trening systemu, tym szybciej dojdziesz do zyskowności. Zainwestuj w najlepszą rzecz na jaką Cię stać. Wiedz, że zapewne przejdziesz przez kilka systemów znim trafisz na ten, który Tobie pasuje.

Najlepsi traderzy mają wręcz po kilka systemów do gry na zmianę w zależności o tego “jaki jest” rynek i co im pasuje najlepiej.

Masz pytanie o Forex, psychologię inwestowania, AI w tradingu…?
Wyślij na adres: topinvestor.yt@gmail.com

Related posts