Źródło sukcesu najlepszych inwestorów i traderów
Doświadczeni inwestorzy bardzo różnią się od początkujących. Uwypuklę esencję tej różnicy. Można w skrócie powiedzieć, że obie grupy inwestorów posługują się inną logiką. Początkujący mają problem z pełnym zrozumieniem fundamentalnej i nieusuwalnej niepewności...
Źródło sukcesu najlepszych inwestorów i traderów

Doświadczeni inwestorzy bardzo różnią się od początkujących. Uwypuklę esencję tej różnicy. Można w skrócie powiedzieć, że obie grupy inwestorów posługują się inną logiką.

Początkujący mają problem z pełnym zrozumieniem fundamentalnej i nieusuwalnej niepewności. Zadaniem systemu nie jest usuwanie niepewności wyniku – ale zmiana prawdopodobieństwa zysków i strat.

Początkujący nigdy nie staną się doświadczonymi inwestorami zanim nie przejdą bariery odejścia od pewności i akceptacji niepewności.

Powyższe rozważania pozwolą nam lepiej zrozumieć jakie systemy wybierać, jakimi systemami grają najlepsi, na co zwracać uwagę przy wyborze systemu itp.

W chwili, kiedy zaczynasz myśleć o systemie jak profesjonalista z dużym doświadczeniem – oczywistym staje się dla Ciebie potrzeba innego jak do tej pory zarządzania kapitałem. Bo wiesz, że żaden wynik nie jest pewny, ale dzięki serii poprawnych wejść dobrym systemem – i tak zarobisz swoje.

Sygnał z systemu może być dobry (spełnia wszystkie warunki systemu) i prowadzić do straty. Musisz się nauczyć, co dokładnie robić w takich sytuacjach.

Źródło sukcesu najlepszych jest …zaskakujące!

Zastanów się nad następująca sprawą:

Większość bardzo dobrych traderów / inwestorów ma około 35-50% zleceń zyskownych. Pozostałe są na zero lub stratne. Tylko tyle – stąd wynika, że źródłem ich sukcesu nie jest trafność przewidywania ruchu ceny. Gdyby potrafili dobrze przewidywać (czyli gdyby ich systemy były źródłem „pewnych” sygnałów) – ilość zyskownych transakcji byłaby większa nieprawdaż? Zatem jeśli źródłem ich sukcesu nie jest umiejętność przewidywania (czyli „pewność sygnału”) to co nią jest?

Cieszę się, że zapytałeś :)

Źródłem sukcesu najlepszych jest w skrócie:
1. Umiejętność szybkiego cięcia strat.
2. Umiejętność dotrwania do zyskownego TP wynikającego z systemu.
3. Umiejętność zarządzania ryzykiem i samodyscyplina.

O każdym z powyższych opowiemy szczegółowo w kolejnych lekcjach.

Jakiś czas temu prowadziłem wywiad z legendarnym traderem z USA:

– Czy masz jakieś wskazówki dla początkujących?
– Poczatkujący powinni nauczyć się ciąć straty.
– A coś więcej na ten temat?
Trader, po zastanowieniu:
– Powinni nauczyć się szybko ciąć straty.

Jest to fragment kursu “Top Investor”. W pełnym szkoleniu “Top Investor” dostajesz gotowy plan, który możesz wykorzystać.

Related posts