Mind Management: toksyczne emocje
Mind Management, czyli wstęp do zarządzania kwestiami psychicznymi: Toksyczne Emocje

Zaczynamy bardzo ważny rozdział.

Poznasz tu problemy natury psychologicznej, które stoją na drodze traderom. Sama wiedza o ich istnieniu już powoduje, że stajesz się odporniejszy. Do każdej z opisanych sytuacji dostaniesz zalecany sposób postępowania.

Kolejne lekcje będą poświęcone systemom: ich wyborowi, działaniu, temu czym są i czemu służą po czym wrócimy do tematów psychologicznych, gdy już będziemy mieli dobre podstawy techniczne.

Już na etapie testu rynkowego mogą pojawiać się emocje. Zwróć na nie uwagę.

Strach. Niewielki to nic dziwnego, nowa sytuacja, strach jest korzystny bo budzi ostrożność i roztropność. Przeminie po kilku wejściach, na razie graj za minimalna stawkę i nie powiększaj jej.

Rekomendacja – wymagasz oswojenia się z rynkiem, z czasem „odnajdziesz się” w nowych warunkach i powróci spokój. Kontynuuj naukę i testowanie systemu.

Duży strach. Nie powinno go być, jeśli się pojawia może świadczyć o tym, że jeszcze nie jesteś dobrze przygotowany. To naturalne działanie zabezpieczające psychiki i nie należy z nim nic robić. Wyjaśnię te sprawę szerzej w przyszłości.

Rekomendacja – wróć do początków z lekcji 2-4: analiz, studiów i symulacji.

Duży paraliżujący strach, niemożność powrotu na rynek. Toksyczne uczucie. Może być skutkiem wcześniejszej traumy. Może wystąpić jako efekt poniesionych dotkliwych strat, ale miałem też klienta, u którego wystąpił po wielkich zyskach. To jest do usunięcia, kilka rozwiązań omówię w kolejnych lekcjach kilka wymaga osobistego zastosowania przeze mnie.

Niepewność, wahanie lub uczucie zagubienia. Zdarza się często na początku, może towarzyszyć uczucie zagubienia i utraty kontroli nad sytuacją. Może Ci się zacząć wydawać, że nie dasz rady i że „to wszystko nie ma sensu” i że porwałeś się na cos zbyt dużego. Inaczej – może to być również uczucie utknięcia, niewielkich sił a wielkich wyzwań, poczucie beznadziei i frustracji sobą.

W lekcji piątej otrzymałeś ćwiczenie (w zadaniu), które Ci pomoże w takiej sytuacji. Tu nie ma wiele do wyjaśnienia – po prostu zrób je i wzmocnij się a wróci trzeźwość myślenia. To ćwiczenie należy opanować do perfekcji!

Nadzieja, że rynek „pójdzie w moja stronę” albo „w końcu powróci”. Jeśli to Twoje pierwsze zlecenia nadzieja może się przelotnie pojawić i wkrótce zniknąć. W lekcjach poświęconych systemowi pokażę z czego wynika i łatwo sobie z nim poradzisz. Jeśli nie znika to jest toksyczne uczucie. Masz najwyraźniej za małą znajomość systemu – powróć do zadań z lekcji 2-4.

Nadzieja i lęk to zaprzeczenie kontroli nad sobą – oddajesz kontrolę nad sobą rynkowi. To droga do straty kapitału. Pamiętaj, że rynku nie możesz kontrolować i nigdy nie będziesz kontrolował. Jedyne co możesz kontrolować to siebie samego, Twoje działania.

Pamiętaj, że rynku nie możesz kontrolować i nigdy nie będziesz kontrolował. Jedyne co możesz kontrolować to siebie samego, Twoje działania.

Toksyczne zjawiska: lęk, wahanie, nadzieja. Już dziś przyjmij postawę, że pojawienie się tych zjawisk: silnego lęku, nadziei, wahań jest sygnałem ostrzegawczym – pierwszym wyraźnym sygnałem, że coś jest nie tak i powinieneś zacząć rozważać wyjście z pozycji.

To jeden z „mechanizmów wczesnego ostrzegania”. Rozważ wyjście z rynku a następnie analizę całości zlecenia z pewnego dystansu.

Zazwyczaj mówi się tylko o dwóch etapach, jakie wiodą do tradingu „pełną stawką”: demo oraz pełna stawka, ale to znacznie za mało. W dodatku zazwyczaj „demo” jest robione po łebkach i początkujący trader wchodzi na głęboką wodę bez nawet elementarnych umiejętności „pływania”. Rezultaty nietrudno przewidzieć – są nim straty i zniechęcenie.

Rzeczywistych kroków jest 5. Właściwa ścieżka polega na opanowaniu systemu, a potem powolnemu wchodzeniu na rynek coraz większymi stawkami – po to by w porę wyłapać niekorzystne reakcje twojej psychiki: lęk, nadzieję, chciwość, „poczucie mocy”, silne emocje związane z zyskami i stratami.

Jest to fragment kursu “Top Investor”. W pełnym szkoleniu “Top Investor” dostajesz gotowy plan, który możesz wykorzystać.

Related posts