Systemy - podsumowanie
Systemy – podsumowanie

Kończymy temat systemów. Poświęciłem mu pierwszych 10 lekcji z bardzo ważnego powodu. Trader lub inwestor jest jak kierowca. System to samochód, jeśli coś z nim jest nie tak – nie będziesz w stanie wykonywać swojego podstawowego zawodu. Stąd tak wiele pracy należy włożyć w poznanie i opanowanie systemu.

Bycie zawodowym kierowca to trzy sprawy:

  • umiejętność jazdy samochodem,
  • znajomość i przestrzeganie zasad ruchu
  • doświadczenie z drogi.

W tradingu jest podobnie – musisz bardzo dobrze znać system i „umieć nim jeździć”, znać i stosować zasady tradingu/inwestowania oraz mieć doświadczenie z realnego rynku. Wielokrotnie powtarzam też – 95% problemów natury psychicznej w pierwszym okresie tradingu wynika ze słabego treningu systemu. Tak pokazują badania.

Zanim przejdziemy do zajmowania się kwestiami stresu, funkcjonowania psychiki traderów – musisz być pewny, że Twoje „problemy” (niedobre słowo ale używam go z braku innego) nie są wywołane nieznajomością systemu.

Już wspominałem, że lęk, niepewność, wahania w pierwszej fazie są naturalnymi reakcjami psychiki i nie należy nic z nimi „robić”. Są to naturalne reakcje inteligentnego i ostrożnego poczatkującego kierowcy, który wie, że nie zna jeszcze dobrze samochodu, drogi, zachowania innych uczestników i swoich reakcji. Dlatego przez pierwszy okres po zrobieniu prawa jazdy – jeździ bardzo ostrożnie i wolniej.

Początkujący traderzy bardzo często rzucają się na rynek z gotówką i jadą na maksa „bo można tu zarobić”. W efekcie większość z nich traci kapitał. Przy słabej znajomości systemu, siebie i rynku – wypadek jest nieunikniony.

Stąd Mapa Przyśpieszonego Rozwoju, o którą dokładnie poznasz w tym szkoleniu – wydawać się może, że pewne rzeczy dzieją się na niej powoli ale to pozór – dlatego, ze jest to najszybsza droga do systematycznych zysków, droga pozwalająca unikać nieprzyjemności i rujnujących wypadków początkujących.

Jest to fragment kursu “Top Investor”. W pełnej wersji jest dokładny opis m.in. MPR.

Related posts