Plany...
Każdy ma jakiś plan dopóki nie dostanie mocno w twarz

Możemy mieć naprawdę dobry plan ale gdy mamy go wykonać w sytuacji silniejszego stresu wszystko zaczyna się sypać. Lapidarnie ujmuje to Mike Tyson w dzisiejszym cytacie tygodnia:

„KAŻDY MA JAKIŚ PLAN DOPÓKI NIE DOSTANIE MOCNO W TWARZ.”

Nie jesteśmy w stanie trzymać się planu, ponieważ w stresie nasz mózg zaczyna pracować inaczej. Stres odziedziczyliśmy po przodkach – w sytuacji zagrożenia mieli kilka wyborów, bardzo prostych wyborów i żaden z nich nie obejmował złożonych procesów intelektualnych.

Były to walka, ucieczka lub zamarcie w bezruchu i udawanie, że nas nie ma. W tradingu nie mamy wyboru – musimy nauczyć się działać w stresie, szczególnie przez pierwsze miesiące gry. Sięgnijmy zatem do takich rozwiązań, które sprawdzają się właśnie przy konieczności działania w bardzo dużym stresie.

Podczas pierwszych lekcji tworzyłeś ściągi do Twojego systemu. Posługiwanie się ściągami to bardzo dobra metoda na redukcję stresu. Jak już zapewne wiesz podczas stresu, a już szczególnie podczas silnego stresu (a na taki właśnie Cię przygotowuję) umysł działa inaczej, wolniej kojarzy z tego powodu, że spadają możliwości intelektualne.

Najlepszą receptą na rozsądne działanie jest wtedy „ściąga”: Ściąga to instrukcja postępowania krok po kroku co masz zrobić.

  • Ściąga pozwala trzymać się dobrej ścieżki i unikać błędów.
  • Znacznie łatwiej zapamiętasz co powinieneś zrobić jeśli informacja jest podana w formie prostych poleceń i każde z nich jest umieszczone jedno pod drugim.

Działanie według instrukcji uspokaja i proces decyzyjny jest wtedy lepszy.

To z tego powodu podczas słynnego lądowania awaryjnego w Warszawie, gdy olbrzymi Boeing „siadał” bez podwozia jeden z członków załogi czytał stosowna procedurę a inni wykonywali ją punkt po punkcie.

Życie wszystkich pasażerów i członków załogi zależało od poprawnego wykonania procedury lądowania – dlatego nie polegano na pamięci, która w sytuacji stresu bywa zawodna. Cała załoga skupiała się na poprawnym wykonaniu instrukcji lądowania bez podwozia przewidzianej dla tego modelu samolotu.

W każdym samolocie znajduje się taki zbiór instrukcji postępowania w każdej możliwej sytuacji. Gdy coś się wydarzy nietypowego – załoga sięga do podręcznika i zaczyna realizować stosowna instrukcję krok po kroku.

Ta wiedza przybliży Twój sukces rynkowy.

Jest to fragment kursu “Top Investor”. Jak poprawnie przygotować “ściągę”, jak długo z niej korzystać – o tym w pełnej wersji szkolenia.