Jak opracować swój własny system?
[Podcast] Jak opracować swój własny system?

Jeden z podcastów, w których odpowiadam na Wasze pytania, opowiadam o “sekretach” sukcesu najlepszych traderów na Świecie, z którymi miałem przyjemności rozmawiać, pracować. Powyżej wersja YouTube. Poniżej  wersja tekstowa, wzbogacona.

tt

“Mam już dużą wiedzę nt. rynków. Chciałbym opracować swój własny system. Od dłuższego czasu obserwuję powtarzające się układy. Jestem dość skuteczny. Gram tylko na demo, ale nie mam pewności, by wejść na live. Brakuje mi jednoznacznych reguł, co nie pozwala mi podjąć decyzji na live nawet z mikro stawką. Nie mam konrektnych zasad, jak wygląda sygnał, bo za każdym razem może to byc coś innego, co wynika z dużej analizy. Nie chcę też kupować czyjegoś systemu, najlepiej czuję się z tym, co sam wypracuję.”

Jest wielu traderów, którzy idą ścieżką opracowania własnego systemu składając go z wielu elementów. Jest to ok, dobre podejście. Jednak pojawia się tu problem braku pewności, nie wiedzy, co tak właściwie jest sygnałem.

Trading to analiza + decyzje. Musi być jasny, czytelny sygnał. Trzeba się zastanowić, jak dojść to tego, czym on będzie dla Ciebie – jakie warunki musza być spełnione, jakimi narzędziami to zweryfikujesz?

Brak sygnału to niepewność i ryzyko. Przy małych pozycjach tego się odczuje, ale stracić 2% przy koncie pół miliona złotych już robi wrażenie. Matematycznie może nie być różnicy, ale dla psychiki jest ona kolosalna. Pojawi się m.in. bardzo poważny problem szklanego sufitu.

Jak zatem powinien wyglądać sygnał z Twojego systemu, żebyś miał pewność, że możesz za tym sygnałem spokojnie wejść na rynek? Stwórz sobie obraz sygnału – określ dokładnie co to jest, na co jesteś w stanie postawić duże pieniądze. Rozpisz te zasady, przygotuj sobie wiele przykładów. Opracuj 1-2 sygnały, maks 3. I niech to będzie coś prostego, coś co nie pozostawia wątpliwości. Zacznij testować na demo, udowodnij sobie, że to działa i że Ty jesteś w stanie tym zarabiać.

Jeśli nie masz opisanego systemu i w dodatku jest on bardziej skomplikowany – masz wiele rzeczy do analizy różnymi narzędziami, to w pewnym momencie nie będziesz w stanie podjąć decyzji. Nie będziesz mieć pewności, że ta cała wielka analiza jest poprawna. Coś, co miało niby zwiększać prawdopodobieństwo działa przeciwnie. Proces decyzyjny w takiej sytuacji leży i pojawia się niepewność.

Kolejna sprawa – nauka takiego systemu jest bardzo długotrwała, wieloletnia nawet mając mentora.

Pamiętaj – nigdy nie masz panowania nad rynkiem. Jedyne, co masz to panowanie nad systemem. Im prostszy tym lepiej. Analiza intuicyjna nie jest rozwiązaniem na sukces w tradingu. Perfekcyjne opanowanie systemu już tak.

Masz pytanie o Forex, psychologię inwestowania, AI w tradingu…?
Wyślij na adres: topinvestor.yt@gmail.com

Related posts