Medytacja
Czy medytacja ma senst w tradingu i koncepcja filiżanki

Istnieje koncepcja stresu, która pokaże nam go z ciekawej strony. Jest ona używana min. przez policję – dla ilustracji zachowania ludzi w sytuacjach stresowych. To podobnie jak w tradingu, gdzie stany stresowe wywołane przez rynek mogą być silne a dodatkowo dochodzi jeszcze stres wywoływany przez różne sytuacje życiowe – i to wszystko się kumuluje.

W tym podejściu traktujemy stres, jako wodę nalewaną do filiżanki. Kropla za kroplą filiżanka się wypełnia aż w pewnym momencie woda się z niej wyleje. Następuje gwałtowna zmiana, której chwilę przedtem nic nie zapowiadało.

W stanach silnego stresu ludzie zachowują się do pewnego czasu normalnie a potem wystarczy jedno spojrzenie, gest, słowo czy drobne wydarzenie by coś w środku puściło i nastąpił wybuch emocjonalny, panika, utrata kontroli nad sobą, różne głupie działania.

W tym obrazie – do pustej filiżanki możesz nalać więcej, im ma większą pojemność tym więcej w niej się zmieści, tym więcej możesz „nalać” im więcej potrafisz z niej „wylać”. Możesz oczywiście również unikać wody, co w naszym przypadku nie jest dobrą opcją chyba, że mamy na myśli wakacje od rynku.

Medytacja sprawia, że pojemność Twojej filiżanki rośnie, sprawia również, że woda, czyli stres szybciej z niej wyparowuje. Przy pewnej wprawie w medytacji, gdy nauczysz się osiągać głębszy stan odprężenia (tu pomocne są ćwiczenia rozluźniające – metoda Jacobsona, jaką opisałem) chwile, kiedy medytujesz możesz także porównać do chwilowych wakacji, gdy uwalniasz swój układ nerwowy od wszelkich bodźców i głęboko wypoczywasz.

Medytacja pozwala umysłowi wejść w stan relaksu. W tym stanie pojawiają się fale mózgowe alfa świadczące o głębokim odprężeniu. Nauka nowych rzeczy, gdy umysł jest pełen złości, gniewu, frustracji, pobudzony – jest trudna. Z drugiej strony nauka przychodzi łatwiej i efekty są szybciej, gdy umysł jest spokojny i nastawiony na odbiór. Powstają wtedy połączenia na głębszym poziomie i efekt nauki jest trwalszy. Spokojny umysł uczy się szybciej, sprawniej i trwalej.

Wszelkie procesy decyzyjne w tym stanie są lepsze: po prostu podejmujesz lepsze decyzje. W tradingu przekłada się to bezpośrednio na wyniki.

W fazie zarabiania, działań na rynku podejmujesz lepsze decyzje, ponieważ Twój umysł działa lepiej.

Jest to fragment kursu “Top Investor”. W pełnej wersji m.in opis metody Jacopbsona, kto stosuje medytacje, rozwiązywanie problemów przy pomocy medytacji, rozmowy z traderami o najlepszych praktykach…

Related posts