Jak możliwie najszybciej nauczyć się systemu?
Jak możliwie najszybciej nauczyć się systemu (1)

Wyobraź sobie, że masz system i znasz go bardzo dobrze. Jest on prosty w zrozumieniu i stosowaniu. Sygnały są czytelne. Ich identyfikacja nie pozostawia wątpliwości. Dzięki temu trading staje się dla Ciebie coraz prostszy i coraz bardziej satysfakcjonujący.

Codziennie, gdy siadasz do tradingu masz pod ręką dokument, w którym masz krótko spisane kolejne kroki analiz, jakie wykonujesz na rynku przed zajęciem pozycji [ten dokument nazywamy „Analiza rynku”]. Na drugiej kartce masz spisane setupy, na jakie grasz [czyli dokument „Spis zagrań”].

Twoja aktywność rynkowa sprowadza się do zrobienia kilku prostych analiz, a potem ustawienia alertu i oczekiwania aż narysuje się jeden z setupów.

Jeśli miałbyś jakieś wątpliwości masz jeszcze do dyspozycji inny potężny dokument – szczegółowe opisy i analizy stu sygnałów, do których zawsze możesz sięgnąć w przypadku nawet niewielkich wątpliwości. [„Podręcznik systemu”].

Patrzysz na rynek z długiej perspektywy. Wiesz, że jeśli jeden, dwa lub nawet trzy wejścia nie zapłacą, to kolejne przyniosą zysk z nawiązką. Nie śpieszysz się, masz plan, który realizujesz bez pośpiechu. Patrząc na przyrastające konto zaczynasz sobie uświadamiać, że Twoje wcześniejsze marzenia były za skromne, będzie Cię stać na więcej.

Całkiem fajny opis Twojej możliwej przyszłości, prawda?

To sprawmy, żeby stał się rzeczywistością!

Opisałem powyżej trzy dokumenty: „Analiza rynku”, „Spis zagrań” oraz „Podręcznik systemu”.

A oto najprostsza droga do wejścia w posiadanie takowych…

1) Jeśli masz szczęście – dostaniesz takie dokumenty od kogoś, kto uczy Cię systemu. Jednak jest to rzadkość. W większości przypadków nie będziesz ich miał z dwóch powodów:

– część sprzedawców nie uważa, że są potrzebne („wystarczy, że pokażę system”) i jest to OK, ich prawo;
– część sprzedawców systemów wie, że nie jest w stanie ich dostarczyć, bo albo ich systemy są oszustwem albo krótko działającą efemerydą. Wtedy taki dokument działałby przeciwko nim.

Bez podręcznika systemu jednak trudno osiągnąć jakikolwiek sukces, jest to praktycznie niemożliwe. W poprzedniej lekcji wspominałem, że mózg, aby zacząć samodzielnie rozpoznawać sygnały musi mieć określoną liczbę przykładów. Dotyczy to zarówno systemów wskaźnikowych jak i bez wskaźnikowych.

Dlatego dobrze będzie potraktować ich zdobycie lub przygotowanie, jako pierwszy cel na Twojej drodze tradera.

2) Możesz taki dokument spróbować przygotować samemu

Plus tego rozwiązania jest taki, że wiele się przy tym nauczysz, a nie ma z tym wiele pracy. Drugi plus jest taki – że dzięki niemu znacznie szybciej nauczysz się systemu.

cdn…

Jest to fragment kursu “Top Investor“. Przy okazji powyższego zagadnienia omawiam tam również: jak przygotować (lub skąd wziąć) wspomniane dokumenty. Jak krok po kroku najszybciej (i skutecznie!) nauczyć się systemu. Jak znaleźć czas na naukę. Jaki jest najlepszy plan pracy. Jak nauczyć się podejmować decyzje.

Related posts