Inwestowanie to analiza plus decyzja
Inwestor (trader) to analityk plus decydent

Do tej pory mówiliśmy o grze i o systemie, jako o analizie rynku i prawidłowym rozpoznawaniu sygnałów z systemu. Obserwacja najlepszych traderów pokazuje, że to jeszcze nie wszystko.

Inwestowanie (trading) to działalność wymagająca podejmowania dobrych decyzji. I to decyzji specyficznego typu – w warunkach istnienia ryzyka. Ten bardzo ważny temat objaśnię w jednej z kolejnych lekcji i pokażę Ci jak najszybciej zbudujesz w sobie umiejętności najlepszych traderów (dostaniesz specjalnie przygotowane ćwiczenia).

Dziś zajmiemy się pierwszym krokiem ku temu, aby Twoje decyzje były jak najlepsze.

Pierwszym krokiem jest zdobycie pewnej ilości zadań do rozwiązania. Chodzi o to, że na rynku, w trakcie gry będziesz podejmował decyzję na sygnał, jaki widzisz. Patrząc tylko na sygnały historyczne widzisz zarówno sam sygnał jak i ruch, jaki nastąpił potem.

Ale w realnej sytuacji rynkowej będziesz go widział tylko w trakcie rysowania się. Stąd przygotuj sobie kilkanaście (kilkadziesiąt) zrzutów ekranu (grafik) z usuniętym ruchem, który następował po sygnale.

Chodzi o to, aby urealnić sytuację: aby Twój mózg przyzwyczaił się do patrzenia na sygnał tak, jak on będzie wyglądał w czasie rzeczywistym.

Im więcej będziesz miał takich przykładów:
– tym szybciej Twój mózg przyzwyczai się do widoku sygnału „w czasie rzeczywistym”
– tym szybciej będziesz podejmował dobre decyzje – poprawnie identyfikując sygnał.

Wielu ludzi nie zna umiaru w analizach, uczą się coraz to nowych narzędzi i zostają analitykami. Jednak analitycy nie zarabiają tyle co traderzy i w ogóle należy być z tymi analizami bardzo ostrożnym. Analizy mogą i często stanowią instrument ogłupiania i wprowadzania w błąd mas traderów i inwestorów, którzy im ufają. Kończy się to oczywiście stratami. Omówię ten temat w kilku przyszłych lekcjach przy okazji wyjaśniania, w jaki sposób robi się manipulacje rynkowe i jaką rolę odgrywają w tym procesie media i analitycy.

Twoim zadaniem jest zostać dobrym analitykiem (od Twojego systemu) i OD RAZU kształcić również Twoje umiejętności podejmowania decyzji.

Kształceniu Twoich umiejętności decyzyjnych poświęcimy sporo czasu w przyszłości – pokazując jak robią to najlepsi traderzy na Świecie.

Twoim zadaniem jest zostać dobrym analitykiem (od Twojego systemu) i OD RAZU kształcić również Twoje umiejętności podejmowania decyzji.