Fale Elliotta
PANIKA NA RYNKACH – ILE POTRWA?
Fale Elliotta w Czasach Kryzysu i Paniki
NN

Bieżące rozliczenia sprawdzisz tutaj:
https://www.facebook.com/groups/203307110757213/

PANIKA NA RYNKACH – ILE POTRWA?

KLUCZOWE PUNKTY:

1.) Obecne spadki na S&P oraz Dax to prawdopodobnie korekty, szybkie, głębokie, paniczne ale … korekty, po których nastąpią wzrosty.
2.) Zarówno Europa jak i USA czekają na falę zachorowań, która prawdopodobnie zakończy się kwarantannami i spowolnieniem gospodarczym.
3.) Dużo zależy od reakcji rządów, wsparcie dla biznesów przyspieszy wyjście z kryzysu, przedłużająca się kwarantanna może doprowadzić do kryzysu jak w 2008 roku.
4.) Spadki na amerykańskich indeksach nastąpiły po tym jak fale Elliotta pokazały szczyt 20 stycznia.

KOREKTY CZY DUŻE ODWRÓCENIA?

Fale Elliotta pokazują z dużym prawdopodobieństwem miejsca końców trendów (i korekt). Taką sytuację mieliśmy 20 stycznia na głównym indeksie z USA S&P 500.
Mieliśmy zarówno lokalny szczyt (koniec fali 5 klinem) oraz zamkniecie dużej struktury, która rysowała się od stycznia 2018 roku. Zamknięta duża struktura wzrostowa (prawdopodobna fala B korekty ABC) oznaczała jedno – będą spadki.
Spadki zaczęły się już następnego dnia by po pewnym czasie przejść w paniczną wyprzedaż.
Aktualnie jesteśmy w fali C korekty (prawdopodobnie). Ona jeszcze trochę potrwa, myślę, że dużo zależy od dwóch czynników – rozprzestrzeniania się wirusa oraz reakcji rządów.

FALA ZACHOROWAŃ PRZED NAMI

Z danych wynika, ze zarówno Europę jak i USA czeka dopiero główna fala zachorowań.
Może się okazać konieczne wprowadzenie (przynajmniej częściowej) kwarantanny. W efekcie dostaniemy to co w Chinach – spadki produkcji i sprzedaży. W dłuższym okresie, jeśli kwarantanna potrwa długo biznes może mieć problemy z płynnością, wypłacalnością, spłatą kredytów. W dużej skali – może to doprowadzić do wzrostu ilości złych kredytów w bankach i serii upadłości jak w 2008 roku.
Co ważne – tamten kryzys był również korektą o czym przekonaliśmy się jednak dopiero po kilku latach, gdy index wybił poprzednie szczyty. Prawdopodobnie tak samo będzie i tym razem.

KLUCZOWA REAKCJA RZĄDÓW

W przypadku kwarantanny wiele biznesów nie poradzi sobie finansowo. Kluczowa będzie zatem polityka rządów. Przykładem dobrej praktyki jest planowana specustawa w Polsce mająca na celu wsparcie przedsiębiorstw w czasie nadchodzącej epidemii.
Tego typu wsparcie może do pewnego stopnia zniwelować negatywne skutki nadchodzącej epidemii.

20 STYCZNIA MIELIŚMY SZCZYT NA S&P

Według fal Elliotta – wzrosty zakończyły się typową strukturą – tak zwaną piątką klinem (bardzo typowa formacja kończąca trendy i korekty). Mamy to na rysunku 1.
Aktualną sytuację i prognozę (jedną z) przedstawia rysunek 2. Przed nami fala 4 (korekcyjna) oraz fala 5 (kolejne spadki).

DŁUŻSZA PERSPEKTYWA – TYGODNIOWA

Nie sądzę by obecna korekta zakończyła się niedługo i aktualne fale 4 (wzrostowa) i 5 (spadkowa) zakończą całość korekty. Tak tez może być, aczkolwiek nie jest to scenariusz preferowany ale alternatywny.
W dłuższym okresie widziałbym zakończenie obecnych spadków falą 5 po czym nastąpi jeszcze ruch jak na rysunku i „prawdziwe” zakończenie korekty nastąpi w niższym szarym obszarze.

Jak będzie zobaczymy, będę starał się wrzucać rozliczenia na bieżąco:

https://www.facebook.com/groups/203307110757213/

Related posts