Ćwiczenia Mentalne
Korzyści dla traderów ze stosowania ćwiczeń mentalnych

Najlepsi przekuwają swoje marzenia w rzeczywistość dzięki budowaniu wizji, stawianiu celów, planowaniu i działaniu. Często ich wybitne wyniki są osiągane w sposób bezpośrednio powiązany z pracą mentalną.

Wielu „guru” ze wszystkich dziedzin mówi, ze człowiek powinien mieć cel albo nawet kilka. Jednak rzadko, kto wie jak to zrobić dobrze, przez co cała praca związana ze stawianiem sobie celów jest zwyczajną stratą czasu.

Pele (Edson Arantes do Nascimento) jest uważany przez wielu ekspertów, byłych i obecnych piłkarzy, kibiców, komentatorów sportowych, za najlepszego piłkarza wszech czasów. Gdy grał w składzie drużyny narodowej Brazylii – nigdy nie poniosła porażki. Pele był na boisku niepowstrzymany. Dominował fizycznie i psychicznie. Piłka w jego wykonaniu była niesamowitym wydarzeniem.

Dopiero niedawno ujawniono nieco sekretów jego sukcesu. Sekret siły wewnętrznej Pelego i jego dominacji na boisku Pele wyznał kiedyś, w jaki sposób przygotowuje się psychicznie do każdego meczu. Mniej więcej na godzinę przed meczem zamykał się w ustronnym miejscu w szatni i kładł się używając złożonego ręcznika, jako poduszki pod głowę. Wykonywał kilkuetapowe ćwiczenie.

Pele mówił, że wizualizował wszystko: stadion, murawę, wiwatujące tłumy, swoją grę, sytuacje, gdy z łatwością pokonuje obrońców przeciwnika, strzela gole, popisuje się fantastycznymi zagraniami.

Wyobrażał sobie w szczegółach swoją dominacje nad przeciwnikami, dryblingi, podania, błyskotliwe zagrania. I temu wszystkiemu towarzyszyło uczucie radości, spełnienia, entuzjazmu – wszystkie wspaniałe uczucia, jakie towarzyszą sukcesowi i zwycięstwu. Pele zwracał uwagę, że to właśnie przede wszystkim uczucia były jego kluczem do sukcesu. Były tak silne, że gdy po chwili wstawał i zaczynał się rozgrzewać przed meczem – nadal trwały, a potem trwały także w czasie meczu. Wbiegał na boisko jako niezwyciężony zawodnik i … był nie do powstrzymania. Całość ćwiczenia jakie wykonywał trwała około pół godziny. Pozostały czas przed meczem to była rozgrzewka mięśni.

A co Ty robisz martwiąc się?

Wizualizujesz sytuację, która może się wydarzyć – negatywnie. Wprowadzasz się w zły nastrój.

Używasz tego samego mechanizmu co Pele – tylko w przeciwnym kierunku. To Cię osłabia.

Naucz się, że jeśli masz „problem” – pomyśl, w jaki sposób go rozwiązać. Pomyśl o pierwszym kroku, aby go rozwiązać. Jeśli nie możesz rozwiązać – przestań się nim martwić. Być może to nie jest ten czas. Usuwaj z myśli negatywne obrazy, zastępuj je pozytywnymi.

Martwienie się nie sprawi, że znikną Twoje problemy, sprawi, że zniknie Twoja siła wewnętrzna. Zajmij się problemem a jeśli nie możesz go rozwiązać przestań się nim zamartwiać, skup się na pozytywnych obrazach przyszłości.

Jest to fragment kursu “Top Investor”. Potężnych techniki oddziaływania na psychikę jest kilka. W pełnej wersji opis technik mentalnych.

Related posts