Cechy najlpszych traderów
Cechy najlpszych traderów: odpowiedzialność

Jedną z głównych cech charakteru wyróżniających mistrzów rynku jest osobista odpowiedzialność. Praktycznie nie ma (nigdy nie spotkałem) w tym gronie tradera, który zrzucałby „winę” za porażki lub straty na innych: na rynek, analityków, system, środowisko.

To bardzo ważne – każdy z nich uważa, że jest całkowicie odpowiedzialny za swoje wyniki. Staram się nauczyć tej postawy już od pierwszych lekcji. Ona jest trudna dla wielu z nas z tego powodu, że czasem zrzucenie winy na kogoś jest łatwiejsze psychicznie.

To takie naturalne, gdy za złą sytuację możemy obwinić innych: rodzinę, fałszywego przyjaciela, który nas oszukał, złego szefa, polityków, a w tradingu: złą podpowiedź analityka, kiepski system, kogoś, kto manipuluje rynkiem, wypowiedź szefa banku, która akurat „zanegowała” nasz wspaniały sygnał na którym byśmy zarobili. Szukamy winnego, i kiedy go znajdujemy zdejmujemy z siebie ciężar odpowiedzialności, czujemy ulgę i jest nam łatwiej.

Jednak płacimy za to pewną cenę – nie uczymy się i nic nie zmieniamy. Po co zmieniać cokolwiek jeśli to ktoś poza nami jest winny?

Na początku może się wydawać, że jest to sprawa banalna, cóż z tego, że się nie uczymy, ale prześledźmy jej konsekwencję. Jeśli za pierwszym drugim i trzecim razem nie nauczyliśmy się czegoś to… czeka nas jeszcze czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy….

Czeka nas sytuacja, że po raz dziesiąty i jedenasty będziemy np. obwiniać analityka i … tracić, tracić, tracić…

Spójrzmy na inna postawę – jeden, dwa, trzy razy coś się dzieje, np. inwestujemy na czyjeś widzenie rynku, czyjś „sygnał” i po raz kolejny topimy pieniądze.

Ile razy musimy jeszcze stracić, żeby zrozumieć, że coś jest nie tak? Bo dopiero wtedy – mamy szanse cos zmienić. I dopiero jak zmienimy – mamy szanse dać krok naprzód.

Na marginesie – przypomina mi się cytat, nie pamiętam jego autora, na temat inwestowania: „Wall Street to jedyne miejsce na świecie, gdzie ludzie, którzy przyjeżdżają Rolls-Royce’ami słuchają porad inwestycyjnych tych, którzy przyjeżdżają metrem”.

Jeśli uważamy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje wyniki nauka i zmiany idą szybciej.

Nie sprawdzają się cudze analizy? To trzeba zmienić źródło. Nadal, pomimo lepszych „sygnałów” nie potrafimy zarabiać? To znaczy, że trzeba poszukać źródła w sobie i popracować nad sobą aby być lepszym. Straciliśmy bo weszliśmy przed newsami? Czas zastanowić się czy nie dodać do zasad – trzymanie się z daleka od terminów ogłaszania newsów.

Postawa całkowitej odpowiedzialności nie jest łatwa – ale bardzo przyśpiesza nasz rozwój.

To jest właśnie droga ludzi sukcesu. Często jeśli nie widzą drogi – wytyczają ja sami. Jeśli czujesz się rozczarowany, przykro mi, tak to właśnie wygląda.

To Ty jesteś odpowiedzialny za Twoje życie i Twoje sukcesy i porażki.

Jest to fragment kursu “Top Investor”. W pełnej wersji szkolenia nauczysz się wykorzystywać Kaizen do skutecznej nauki tradingu.

Related posts