Dlaczego najlepsi traderzy stali się najlepsi?
[Podcast] Dlaczego najlepsi traderzy stali się najlepsi?

Jeden z podcastów, w których odpowiadam na Wasze pytania, opowiadam o “sekretach” sukcesu najlepszych traderów na Świecie, z którymi miałem przyjemności rozmawiać, pracować. Powyżej wersja YouTube. Poniżej  wersja tekstowa, wzbogacona.

Najlepsi na początku też nie byli najlepsi. Ale to chyba jest oczywiste :) Mieli swoje problemy, które pokonywali albo samodzielnie albo ktoś im pomógł. Oni też podejmowali i dobre i złe decyzje. Dlatego nie należy bać się podejmowania decyzji, należy się tego uczyć. Co więcej, większość decyzji ma to do siebie, że można je zmienić… Choć zawsze należy zachować ostrożność.

Jedną z kluczowych cech, jaką dostrzegłem u najlepszych traderów jest inwestowanie w siebie – poświęcali wiele czasu na naukę rynku i systemu. Jest to tak samo ważne, jak w każdym innym zawodzie, bo trading to też zawód! na przykład, jeżeli chcesz być dobrym kierowcą to musisz ileś godzin wyjeździć. Jasne? No jasne. Jeżeli chcesz dobrze gotować to musisz mieć dobry przepis i przerobić go ileś razy. To też dość oczywiste. Tak samo jest w tradingu.

Droga najlepszych traderów była trudna. Napotykali problemy, z którymi nikt wcześniej nie miał do czynienia, poruszali się po omacku. Wielu z nich tworzyła ten rynek! Zaczynali jeszcze na papierze :) Jakie problemy napotykali?

1) Oni też zarabiali i tracili bardzo duże pieniądze. I tu od razu jest wniosek dla nas: nie zaczynać od dużych kwot! Bo jedno jest pewne – można zarobić, ale pewniejsze jest to, że się straci. Większość ludzi przychodzących na rynek bez przygotowania traci pieniądze, są po prostu dostawcami kapitału. Ci, którzy są długo na tym rynku wiedzą, że wystarczy klienta tu wprowadzić, a rynek zrobi swoje :)

2) Oni też nie potrafili utrzymać dyscypliny. Brakowało im cierpliwości. Walczyli z lękiem, nadzieją, bólem po stracie i euforią. Nie panowali nad emocjami. Za szybko zamykali zyskowne pozycje, a przetrzymywali straty. Cierpieli nawet na ataki paniki przy cofającym się rynku. Nie wiedzieli, gdzie wejść na rynek i gdzie z niego wyjść (to powszechna sprawa). Nie mieli dobrych systemów, wiele testowali. Gdy chcieli się odegrać – powiększali straty i nie potrafili ustabilizować zysków (to też norma). Znajome? A jednak można!

To wszystko to rozbudowany temat, więc o tym więcej przy innej okazji (ewentualnie zapraszam do Top Investora).

Teraz pomówmy trochę o testowaniu systemów. Rzecz z systemami wygląda tak, że praktycznie każdy tworzy własny system. Taki, który jemu odpowiada. Nie ma tradera, który grałby czyimś systemem jeden do jednego. Nie ma. Każdy trader przechodzi przez wielu nauczycieli. Szczególnie na początku, gdy zaczyna swoją karierę na ryku, gdy nie zna specyfiku rynku, narzędzi, nie wie co mu odpowiada, jaka jest jego tolerancja na ryzyko i co leży w jego możliwościach. I ak do momentu aż wreszcie coś w nim zaskoczy, przyjdzie moment “acha!” (to przecież takie proste!). Ten proces wymaga bardzo dużo uporu. Wielu odpada po drodze. Stres, emocje, frustracje, straty…

Dlatego właśnie wszystko, co dzieje się w naszych głowach jest tak ważne i bardzo dużo o tym mówimy. Dlatego opracowałem Mapę Przyspieszonego Rozwoju. Najszybszą ścieżkę rozwoju tradera na bazie doświadczeń najlepszych traderów na Świecie, z którymi rozmawiałem (część nazwisk znajdziesz w spisie treści moich książek z wywiadami z nimi).

UU

Jest to fragment kursu “Top Investor“. Przy okazji powyższego zagadnienia omawiam tam również: jak przygotować (lub skąd wziąć) wspomniane dokumenty. Jak krok po kroku najszybciej (i skutecznie!) nauczyć się systemu. Jak znaleźć czas na naukę. Jaki jest najlepszy plan pracy. Jak nauczyć się podejmować decyzje.

Related posts