Czy to jest system?
[Podcast] Czy to jest system? (2)

Jeden z podcastów, w których odpowiadam na Wasze pytania, opowiadam o “sekretach” sukcesu najlepszych traderów na Świecie, z którymi miałem przyjemności rozmawiać, pracować. Powyżej wersja YouTube. Poniżej  wersja tekstowa, wzbogacona.

tt

“Mam chyba banalne pytanie, ale dla mnie bardzo ważne. Próbuję inwestowac na formacje świecowe w oparciu o średnie 15-tygodniowe, oscylator, % SL i TP. Wychodzę na plus. Ale czy to jest system?”

Nie nazwałbym tego systemem. Spisz sobie wszystkie zasady. Zrób symulacje historyczne, minimum 40-50 sygnałów wstecz na instrumentach, na których będziesz grać. Zobacz co i jak działa, testuj. Jest to ogromnie ważne! Im więcej potu na poligonie, tym mniej krwi w boju :) Im lepiej poznany system, tym mniej stresu, wahań i niepewności na rynku. Po co przeżywać NIEPOTRZEBNE presje?

Trzeba testować, mieć “ściągę”, księgę zagrań, spisane zasady wejścia, zarządzania, wyjścia, jakie analizy trzeba zrobić. Trzeba też przerobić ileś tam zagrań. Wszystko po to, aby wchodząc na rynek, nie mieć wątpliwości i wahania.

Powiesz teraz “ale nie wiadomo przecież, w którą stronę rynek pójdzie, wiec wątpliwości są normalne”. I tak i nie, bo jeżeli zrozumiesz o co chodzi na rynku i w systemie to nie powinno być wątpliwości. W każdej sytuacji powinieneś wiedzieć, jak zareagować. I na to powinien odpowiedzieć dobry system.

Jaki jest sens tradingu, jeśli wątpliwości pochodzą z niewiedzy, jak system działa i czy w ogóle działa? Dobrze przetestowany system to kwestia statystyki, czyli prawdopodobieństwa.

Wątpliwości przy niesprawdzonym systemie są naturalne i wręcz pożądane, bo chronią przed rzeczami głupimi. Dopiero wątpliwości przy sprawdzonym systemie to coś nad czym można popracować.

To jest droga do pozbycia się emocji na rynku. Tak najszybciej dochodzi się do zyskowności. Dobre podstawy są niezbędne.

 

PS.
W serwisie jest więcej tekstów o pracy nad systemem, nie chcę się tu powtarzać, zapraszam do przejrzenia.

Masz pytanie?
Wyślij na adres: topinvestor.yt@gmail.com

Related posts